Summit Koncepce BIM: V digitalizaci stavebnictví drží Česko krok s Evropou

Summit Koncepce BIM ukázal připravenost státní správy i stavebníků na digitalizaci stavebnictví v České republice. Zástupci státní a veřejné správy během akce zároveň deklarovali připravenost urychlit práce na vytvoření Digitálního vystavěného prostředí.

Summit Koncepce BIM: V digitalizaci stavebnictví drží Česko krok s EvropouZe Summitu Koncepce BIM vyplynulo, že české stavebnictví je připraveno na vstup do digitálního věku. V digitalizaci stavebnictví totiž nejenže nezaostává za Evropou, ale v některých oblastech má dokonce náskok.

Akci organizovala Česká agentura pro standardizaci společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Spolupořadatelem byl i zmocněnec vlády ČR pro digitalizaci Vladimír Dzurilla, který zaštiťuje celonárodní koncepci Digitální Česko.

Summit potvrdil správnost cesty, kterou se Česko vydalo,“ uvedl Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu. „Dobrou zprávou pro stavební sektor je koordinovaná příprava jednotlivých prezentovaných projektů včetně konkrétních termínů a aktivit.“

Prezentace představitelů evropských vlád a vládních agentur přitom ukázaly, že Česká republika nejenže drží krok v přípravě na nástup Stavebnictví 4.0, ale v některých parametrech má dokonce náskok.

Digitalizaci staveb a zavádění metody BIM umožňující vytvoření digitálního dvojčete stavby je v Česku připravena velmi dobře,“ uvedl například Jaan Saar, ředitel digitálních konstrukcí estonského ministerstva informatiky.

Důležitost evropské spolupráce

Jedním z úkolů summitu bylo i napomoci větší spolupráci evropských států v procesu digitalizace stavebnictví. Důležitost mezinárodní spolupráce vyzdvihl i Jaroslav Nechyba, ředitel odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci.

Pro české účastníky Summitu Koncepce BIM bylo jistě příjemné zjištění, že držíme krok s rozvinutými evropskými státy. Příklad Estonska ukazuje, jak může naše vzájemná spolupráce posunout celý obor stavebnictví do digitálního věku,“ uvedl.

Jak zaznělo na Summitu Koncepce BIM, do konce roku 2019 by měla Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednat legislativu umožňující postupné zavedení zcela digitálního stavebního řízení. To by mělo celý, dnes poměrně zdlouhavý proces výrazně urychlit.

Jak ve svém vystoupení na summitu uvedl Luděk Šteffel zastupující Ministerstvo pro místní rozvoj, vláda je připravena podpořit proces digitalizace stavebnictví a zavedení digitálního stavebního řízení částkou 3 miliardy Kč. Ta bude realokována z fondů EU, které se doposud nepodařilo vyčerpat.

Důležitou roli v tomto procesu sehraje zejména Datový standard stavebnictví, což je zjednodušeně řečeno jazyk, díky kterému bude možné vzájemně propojit jednotlivé účastníky stavby tak, aby mohli pracovat v plně digitálním prostředí.

Na přípravě tohoto standardu spolupracujeme s ostatními digitálně vyspělými státy především ze Skandinávie, abychom tak zajistili kompatibilitu systémů i v rámci EU,“ upřesnil Nechyba.

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci
Úvodní foto: j-mel @ fotolia.com

Komentáře