Stovky IT produktů zlevní, WTO se dohodla o zrušení cel

Členové Světové obchodní organizace (WTO) sjednali snížení cla na více než 200 druhů technického zboží.

Stovky IT produktů zlevní, WTO se dohodla o zrušení celNová globální dohoda, která ruší cla na více než 200 druhů IT produktů, by měla v následujících třech letech vést ke snížení cen.

Prozatímní dohoda uzavřená minulý pátek na schůzce WTO v Ženevě postihuje širokou škálu produktů od smartphonů, routerů a inkoustových cartridgí po herní konzole či telekomunikace. Pokrývá celosvětový obchod v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, což je kolem 7 % celkové výše celosvětového obchodu.

Dovozní cla nebudou odstraněna s okamžitou platností. Začnou se rušit příští rok a zmizí úplně během tří let, uvedla Evropská komise.

Nová dohoda rozšiřuje Dohodu o informačních technologiích (Information Technology Agreement) z roku 1996, která zrušila celní poplatky za IT produkty jako PC, telefony, digitální kamery a jejich součásti.

Seznam položek, která nová dohoda pokrývá, zahrnuje hotové výrobky i výrobní zařízení a komponenty.

Tato dohoda sníží náklady spotřebitelům i firmám – zejména menším firmám, které obzvláště silně postily nadměrné cla v minulosti,“ uvedla Cecilia Malmström, komisařka pro obchod, v oznámení.

Kompletní seznam produktů zveřejnil Úřad nejvyššího obchodního představitele USA. Finální verze plánu by měla být vytvořena zástupci zúčastněných zemí na konferenci WTO v Nairobi letos v prosinci. Do jednání jsou zapojeny členové WTO vč. EU a jejích 28 členských zemí.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com

Komentáře