Starší verze Windows mohou sledovat aktivitu uživatele podobně jako Windows 10

Nové aktualizace od Microsoftu mohou proměnit Windows 7 a 8 ve stejný sběrač diagnostických a telemetrických dat, jako jsou Windows 10. Platí to zatím jen pro zařízení účastníků programu Customer Experience Improvement Program.

Starší verze Windows mohou sledovat aktivitu uživatele podobně jako Windows 10Windows 10 sklízí úspěch. Pro řadu uživatelů jsou zdarma, již nyní běží na více než 75 milionech zařízení a reakce uživatelů na nový systém jsou pozitivní. Jedinou skvrnkou na jinak čistém štítu je podle mnohých přehnaný objem diagnostických dat, která systém posílá Microsoftu.

Dá se usuzovat, že pro řadu uživatelů, kteří jsou citliví na své soukromí, se může tato vlastnost „desítek“ stát důvodem, proč zůstat u starších podporovaných systémů, tedy Windows 7 a Windows 8. Zdá se však, že se Microsoft s nevolí těchto uživatelů k přechodu na nový systém chce vypořádat přímočarým a možná trochu „ošklivým“ řešením.

Nedávné aktualizace starších systémů totiž zavádějí stejné funkce, jakými disponují Windows 10. Konkrétně jde o aktualizaci KB3068707, která po nainstalování dodá Windows 7 a 8 „výhody nejnovější verze Windows“ ve smyslu sledovacího zařízení Diagnostics and Telemetry. Z podobného soudku pocházejí i aktualizace KB3075249 a KB3080149.

Poslední dvě aktualizace jsou označeny jako volitelné, ale prvně jmenovaná má status doporučené a pokud má uživatel nastavený Windows Update v automatickém režimu, bude stažena a nainstalována na jeho zařízení, aniž by to musel odsouhlasit.

Je nutné dodat, že podmínkou pro instalaci těchto diagnostických a telemetrických nástrojů na starší verze Windows je účast v dobrovolném programu Customer Experience Improvement Program. Nelze však vyloučit, že tato podmínka časem zmizí.

Zdroj: Microsoft
Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com

Komentáře