Starší edice Windows Server budou podporovány i na nových procesorech

Microsoft rozehnal obavy – zatímco majitele zařízení s novými procesory Skylake tlačí k přechodu na Windows 10, u serverové rodiny Windows podobnou podmínku nechystá. Starší edice systému tak budou podporovány i na novém hardwaru.

Starší edice Windows Server budou podporovány i na nových procesorechMicrosoft oznámil, že neplánuje změnit podmínky podpory pro Windows Server a že se u této edice svého operačního systému nevydá cestou zkrácení podpory Windows 7 a Windows 8.1 u zařízení s novými procesory šesté generace,

Proč je to důležité? Když Microsoft oznamoval „zaříznutí“ podpory svých uživatelských edicí (uživatelé dostali 1,5 roku na to, aby přešli na Windows 10, sic přijdou o podporu), o Windows Server se společnost nezmínila a nechala tak zákazníky v nejistotě.

Hrozilo totiž, že na nových procesorech Intel Core Skylake a pozdějších generacích bude možné bezpečně spustit pouze nadcházející verzi systému Windows Server 2016 a ne starší (a mnohdy oblíbené a prověřené) verze. 

Microsoft nyní vyjasnil, že vše zůstává při starém – servery s různými edicemi operačního systému Windows Server budou podporovány nehledě na procesor, podmínkou je pouze získání certifikace. Seznam certifikovaných zařízení Microsoft vede na speciálním webu.

Podporované modely musejí získat certifikaci dříve než daná edice systému vstoupí do období „prodloužené podpory“, jinými slovy přibližně do pěti let od jejího uvedení.

Pro edice Windows Server 2012 a 2012 R2 toto datum například nastane v lednu 2018 a pokud si výrobci do té doby stihnout certifikovat nové servery, poběží „dvanáctky“ i na nejnovějším hardwaru.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře