Standard 802.11ac získává pevnou pozici v podnikových bezdrátových sítích

Analytici z IDC uvádějí, že nový standard podporuje již téměř polovina podnikových přístupových bodů. Celkový trh podnikových WLAN zařízení stagnuje v předvečer příchodu tzv. druhé vlny standardu 802.11ac.

Standard 802.11ac získává pevnou pozici v podnikových bezdrátových sítíchBezdrátový standard 802.11ac si krůček po krůčku dobyl pozici v podnikových sítích, zejména díky své schopnosti poskytnou podstatně vyšší rychlost přenosu do kompatibilních zařízení.

Po dvou letech od jeho uvedení podporovala tento standard bezmála polovina přístupových bodů určených k připojení k centrálnímu ovladači. Podle analytiků společnosti IDC, která tyto údaje přinesla, jde o výrazně rychlejší rozšíření oproti předchozímu standardu 802.11n.

Úspěch nového standardu lze (kromě očividné výhody v podobě vyšší rychlosti) přisoudit rostoucímu počtu mobilních zařízení ve firmách a schopnosti zvládnout objemově náročné úkony, například hlasovou komunikaci, videokonference nebo streamování videí. Rozšíření standardu zároveň vede k nižším cenám samotných přístupových bodů.

Čekání na druhou vlnu

Světový trh podnikových WLAN zařízení dosáhl podle IDC 1,4% růstu ve druhém kvartálu 2015, což představuje nejhorší výsledek za několik posledních let. Příčinu je podle analytiků nutno hledat v nejistotě na globálních trzích, ale také v očekávaném uvedení zařízení tzv. „druhé vlny“ standardu 802.11ac.

Zařízení z této druhé vlny se budou vyznačovat ještě vyšší rychlostí přenosu, ale především technologií MU-MIMO (Multi-user multiple input multiple output), která umožní odesílat data více uživatelům zároveň. Současné běžné Wi-Fi sítě dokáží odesílat data vždy jen do jednoho zařízení. Nutno dodat, že MU-MIMO nebude samozřejmostí a bude fungovat jen v případě, že ji bude podporovat vysílač i přijímač.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © bagpereira - Fotolia.com

Komentáře