Špatné zprávy. Intel, AMD a Nvidia přiznávají, že čipová krize jen tak nepomine

Technologičtí giganti naznačují, že krizová situace poleví nejdříve za rok.

Špatné zprávy. Intel, AMD a Nvidia přiznávají, že čipová krize jen tak nepomineVýrobci čipů přináší špatné zprávy – akutní globální nedostatek, kvůli kterému zdražuje elektronika napříč kategoriemi, se v dohledné době nepodaří vyřešit.

Pat Gelsinger, šéf společnosti Intel, na schůzce s akcionáři uvedl, že problematická situace skončí nejdříve v roce 2023. Drobou nadějí podle Gelsingera je, že krize aktuálně kulminuje a dodávky se budou v každém následujícím čtvrtletí mírně zvyšovat.

Podobný názor zastávají i další dva čipoví giganti. Jensen Huang, CEO společnosti Nvidia, už v srpnu naznačil, že problémy s dodavatelským řetězcem budou pokračovat po drtivou většinu roku 2022.

Grafických karet Nvidia je na trhu dramatický nedostatek téměř dva roky, což vede k prudkému růstu cen použitých karet. Poptávku navíc prudce ženou vzhůru i těžaři kryptoměn a příležitostní hráči PC her.

Mírně optimističtější je Lisa Su, šéfka společnosti AMD, která na zářijové konferenci Code Conferece předpověděla, že po výrazně napjaté situaci v první polovině roku 2022 by se dodávky v druhé polovině roku měly navýšit.

Na tom, že nedostatečné dodávky čipů budou výrobce elektroniky trápit i po celý zbytek příštího roku, se veskrze shodnou i další technologičtí lídři, jako například Qualcomm, ARM, Samsung či Apple.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře