Snížená sazba DPH se nevztahuje na elektronické knihy, rozhodl evropský soud

Podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie se snížená sazba DPH vztahuje pouze na papírové knihy, nikoliv na elektronické. Ty soud považuje za službu.

Snížená sazba DPH se nevztahuje na elektronické knihy, rozhodl evropský soudPodle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU) nemohou členské státy uplatňovat sníženou sazbu DPH na e-booky, tedy elektronické knihy. Zatímco u fyzických, papírových knih to možné je, e-booky soud označil za službu.

Celý příběh začal v roce 2012, kdy Francie a Lucembursko na e-booky uplatnily sníženou sazbu DPH ve výši 5,5 %, resp. 3 %, tedy stejnou, jaká platila pro papírové knihy. Ty představují jednu z mála výjimek v příslušné směrnici.

Evropská komise se v reakci na to obrátila na SDEU, aby rozhodl, zda tento krok není porušením směrnice o DPH. Ta totiž říká, že snížená sazba smí být uplatněna pouze na fyzická média. Případ se tedy proměnil v rozhodování o tom, co přesně fyzické médium je.

SDEU v roce 2014 nejprve rozhodl, že e-book prodávaný na CD nebo flashce se na fyzickém médiu nachází, a je tedy možné na něj uplatnin sníženou sazbu.

Nyní však soud rozhodl, že je-li elektronická kniha stažena z internetu, tuto podmínku nenaplňuje. Směrnice navíc podle soudu vylučuje uplatnění snížené sazby DPH u elektronicky dodávaných služeb, za kterou tato získaný e-book považuje.

Francie a Lucembursko tak budou muset rychle provést nápravu. Aby bylo možné sníženou sazbu DPH na elektronicky distribuované e-booky uplatnit, muselo by dojít ke změně v příslušné legislativě. K tomu by mohlo dojít již během roku 2016.

Zdroj: IDG News Service 
Úvodní foto: © fotum - Fotolia.com

Komentáře