Snapdragon 835 přichází a nejspíš se s ním setkáme i v noteboocích

Nejnovější a zatím nejvýkonnější mobilní procesor od Qualcommu má ambice opustit svou obvyklou doménu chytrých telefonů a tabletů a stát se konkurentem Intelu v oblasti PC. Druhé pololetí roku 2017 může být docela zajímavé...

Snapdragon 835 přichází a nejspíš se s ním setkáme i v noteboocíchChytrý telefon, notebook s Windows 10 a hybridní zařízení 2v1. Co mají společného? Pohání je stejný procesor. Že je to hloupost? Ještě donedávna ano, ale poté se objevil Snapdragon 835 od Qualcommu.

Tuto novinku jsme již zmínili v článku o spolupráci Qualcommu a Microsoftu, ale pouze stručně, přičemž soudíme, že čip, který má potenciál stát se skutečně univerzálním základem pro různé typy zařízení, si zaslouží bližší pohled.

Vše v jednom

Napřed technické detaily – Snapdragon 835 je vyráběn 10nm procesem, je menší než korunová mince a disponuje osmi jádry, přičemž čtyři z nich jsou výkonná pro náročnější úlohy a čtyři naopak úsporná a určená k šetření baterie.

Vestavěné GPU podporuje 4K video, DirectX 12 a headsety pro virtuální realitu. Čip v sobě pak dále integruje LTE, Wi-Fi nového standardu 802.11ad a Bluetooth 5, což je výhoda oproti Intelu, který k integraci všech těchto technologií do svých procesorů zatím nepřistoupil.

Snapdragon 835 se na trhu objeví již v prvním kvartálu 2017 a nejspíše jej najdeme v nových chytrých telefonech od Samsungu, HTC nebo LG. Pokud jde o PC, je situace složitější a právě proto zatím hovoříme pouze o potenciálu.

Přijde nový druh mobilních PC?

Firmy jako Dell, Lenovo nebo HP se nechaly slyšet, že představa PC s novým čipem je zajímavá, zejména v situaci, kdy se stírají hranice mezi PC a mobilními zařízeními. Atraktivní je zejména vestavěná podpora LTE, což je něco, co u PC dosud není standardem.

Podle vyjádření Qualcommu a Microsoftu by se PC se Snapdragonem 835 mohla objevit na trhu ve druhém pololetí letošního roku. Výrobci zatím budou vyčkávat a vyhodnocovat situaci, technické parametry a možnosti nasazení.

Klíčem k úspěchu PC s novým Snapdragonem totiž bude správné zacílení nových produktů. Navzdory vší snaze totiž stále půjde o úsporný mobilní procesor a konkurenční řada Intel Core jej z hlediska benchmarků strčí do kapsy.

Pokud však výrobci citlivě nastaví parametry a budou svá zařízení prezentovat jako lehká a vysoce mobilní řešení, která nabídnou masivní výdrž baterie a všudypřítomnou konektivitu při zachování „pocitu“ z plnohodnotného notebooku... pak nás možná čekají zajímavé časy.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře