SimpleCell a České Radiokomunikace hlásí pokroky v budování sítí pro internet věcí

Síť Sigfox budovaná společností SimplCell Networks ve spolupráci s T-Mobilem již pokrývá více než polovinu českých měst a obcí. České Radiokomunikace nově spustily síť LoRa, která zatím pokrývá všechna krajská města, ve kterých žije 25 % tuzemské populace.

SimpleCell a České Radiokomunikace hlásí pokroky v budování sítí pro internet věcíSpolečnost SimpleCell oznámila, že datová síť Sigfox pro internet věcí, kterou firma buduje společně s T-Mobilem, již pokrývá 3 300 měst a obcí České republiky. SimpleCell spustilo síť v únoru letošního roku a za a necelé dva měsíce má v provozu již více než 60 základových stanic.

SimpleCell chce podle plánu pokrýt do konce dubna signálem všechna města nad 20 000 obyvatel a v průběhu května pak všechna okresní města České republiky. Současných 3 300 měst a obcí představuje více než polovina z celkového naplánovaného počtu. Do konce roku má být pokryto 95 % území.

Obr. 1 – Mapa současného pokrytí republiky sítí Sigfox

Pokrytí ČR sítí Sigfox

Zdroj: SimpleCell

V oblasti internetu věcí se nově angažují i České Radiokomunikace (ČRa), které od 1. 4. 2016 provozují síť založenou na technologii LoRa, a to ve všech krajských městech ČR, díky čemuž pokrývají 25 % obyvatel České republiky. V budoucnu ČRa počítají s dalším rozšiřováním pokrytí.

Testy podle ČRa prokázaly u technologie LoRa "vysoký dosah, nízkou spotřebu energie a nízké provozní náklady". Kvalitní dosah signálu se měl projevit jak ve venkovním pokrytí, tak uvnitř objektů nebo v podzemí. Technologie podle ČRa dosahuje "kvalitních hodnot při velmi nízkém vysílacím výkonu", který prodlužuje životnost baterií v senzorech.

Podle odhadů odborníků bude přelomovým rokem pro Internet věcí rok 2020, nicméně ČRa chtějí být připraveny mnohem dříve. 

Internet věcí vnímáme nejen prostřednictvím vizí a vývoje technologií, ale především jako reálný projekt, jehož první fází je zprovoznění sítě, abychom mohli nabídnout efektivní pokrytí Česka potenciálním zákazníkům ,“ uvedl obchodní ředitel ČRa Petr Sichrovský.

Zdroj: SimpleCell, České Rediokomunikace
Úvodní foto: © alehdats - Fotolia.com

Komentáře