Sigfox představil lokalizační modul pro internet věcí v hodnotě necelých 5 kč

Novinka Sifgox Admiral Ivory by se měla na trhu objevit v příštím roce a za relativně zanedbatelnou cenu by mohla přinést internet věcí do každého dopisu nebo zásilky.

Sigfox představil lokalizační modul pro internet věcí v hodnotě necelých 5 kčPředstavte si, že každý balíček, který odešlete ze svého e-shopu, obsahuje malý sledovací čip, který vám dá vědět, kde a přibližně kdy byl balíček doručen a otevřen. To vše necelých 5 kč. Taková je vize společnosti Sigfox pro příští rok.

Sigfox, provozovatel stále rostoucí sítě pro internet věcí (IoT) využil nedávné odborné konference v Praze k představení prototypu papírové obálky, která odesilateli zašle upozornění ve chvíli, kdy ji někdo otevře.

Christophe Fourtet, vedoucí vývoje Sigfoxu, na pódiu otevřel jednu z těchto obálek a ukázal obecenstvu tenoučké zařízení, které podle něj stojí pouze několik desítek amerických centů. O několik sekund později mu na telefon přišla textová zpráva.

Jednoduché a jednosměrné

Zatímco v roce 2015 by podobný modul stál přibližně 15 dolarů, letos stojí pouhé 2 dolary a po dalších úpravách se jeho cena má zastavit na 20 centech, tedy necelých 5 korunách. Za nízké náklady mají vděčit především své jednoduchosti.

Na rozdíl od běžných modulů v rámci služby Sigfox Admiral Blue, které jsou schopné obousměrné komunikace a šifrování, jsou tyto nové modely s názvem Admiral Ivory jednosměrné a v případě zabudování do balíčků v zásadě i jednorázové.

V takovém případě odpadají některé starosti se zabezpečením, neboť modul v řadě případů odešle jednu krátkou zprávu o své poloze (k jejímu zjištění nepotřebuje GPS, postačí triangulace pomocí základnových stanice sítě Sigfox) a poté se navždy odmlčí.

Dnes kilometry, zítra metry

Přesnost lokalizace se v současné době pohybuje v řádu kilometrů, ale Sigfox uvádí, že v budoucnu dosáhne přesnosti v řádu metrů díky technologii strojového učení, kterou nasadil na analýzu lokalizačních dat.

Kromě ceny samotného modulu bude třeba počítat s poplatky za využívání služby, tyto však začínají na 10 dolarech za rok s limitem 140 zpráv denně. Sigfox zároveň oznámil, že pracuje na kompatibilitě s LTE sítěmi.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © bakhtiarzein - Fotolia.com

Komentáře