Serverové čipy Itanium ještě nekončí, HPE nasadí jejich příští generaci do svých serverů

Spekulace o ukončení výroby serverových procesorů Intel Itanium byly rozprášeny novým oznámením HPE, ale na klesajícím podílu těchto čipů v konkurenci řešení postavených na architektuře x86 to nic nemění.

Serverové čipy Itanium ještě nekončí, HPE nasadí jejich příští generaci do svých serverůRodina serverových procesorů Intel Itanium se zřejmě ještě neloučí se světem. Hewlett Packard Enterprise (HPE), jeden z posledních výrobců serverů využívajících tyto procesory, oznámil, že použije příští generaci Itania (kódové označení „Kittson“) v serverech řady Integrity a Superdome.

HPE neuvedlo konkrétní termín představení nových serverů, na druhou stranu však potvrdilo, že používání procesorů Itanium figuruje v jeho dlouhodobých plánech minimálně do roku 2025. Oznámení HPE je důležité především proto, že ukončilo spekulace o tom, že Intel celou rodina Itanium zruší.

Kde se tyto spekulace vzaly? Důvodem byl především fakt, že „Kittson“ má zpoždění. Intel zpravidla představoval novou generaci každé tři roky, jenže ta poslední („Poulson“) se na trhu objevila již v posledním kvartálu roku 2012. Termín uvedení „Kittsona“ zatím není znám.

Podíl serverů s procesory Itanium se propadá v konkurenci všeobecně používané architektury x86 , kterou využívá Xeon, další rodina serverových čipů od Intelu. Samotné HPE se snaží přeorientovat své zákazníky na x86 servery, což vede některé analytiky k zamyšlení, proč vlastně celá rodina Itanium již neskončila.

Intel a HPE už možná chtějí tento čip zrušit, protože oběma firmám odčerpává zdroje, ale nemohou tak učinit kvůli smluvním závazkům. Kittson možná ani nebude dostupný na trhu, ale bude dodáván zakázkově přímo HPE,“ spekuluje Jim McGregor, analytik společnosti Tirias Research.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com

Komentáře