Segment 3D tisku poroste o pětinu ročně, chybí mu však pomoc resellerů

Ačkoliv má hodnota globálního trhu v příštích pěti letech růst o pětinu ročně, mohlo by to být podle analýzy společnosti Big Market Research ještě lepší. V cestě tomu stojí vysoké ceny, ale také nízké zapojení prodejních kanálů.

Segment 3D tisku poroste o pětinu ročně, chybí mu však pomoc resellerůAnalýza společnost Big Market Research předpovídá slibnou budoucnost segmentu 3D tisku v nadcházejícím pětiletém období. Zatímco v roce 2014 dosáhl globální trh hodnoty 2,81 miliardy dolarů, v roce 2020 to má být již 8,63 miliardy, což by odpovídalo složené roční míře růstu o 21 %.

Podle analýzy bude za tímto silným růstem stát především poptávka po rychlé a efektivní metodě výroby. 3D tisk oproti oproti tradičním výrobním postupům nabízí například výhodu úspory času a možnosti aplikace většího počtu materiálů naráz.

Studie však zároveň upozorňuje, že v cestě plnému rozvoji segmentu stále stojí řada překážek. Jde například o vysoké ceny softwaru i samotných 3D tiskáren (zejména pro jednotlivce), ale také o nedostatečné propojení s distributory a resellery.

Firmy v prodejních kanálech podle studie často neznají používané technologie. V období do roku 2020 má být nepoužívanější metodou tisku stereolitografie, ale postupně má přenechávat místo novějším technologiím, například tavení elektronovým paprskem (EBM).

EBM má ve sledovaném období růst nejrychlejším tempem díky své schopnosti vytvářet silné a odolné materiály, což podle studie ocení zejména firmy působící v řadě vertikál, zejména v letectví a kosmonautice, automobilovém průmyslu nebo zdravotnictví.

Severní Amerika podle studie v současnosti tvoří 43 % globálního trhu 3D tisku, ovšem již v roce 2018 ji má předběhnout Evropa. Jako klíčové firmy pro rozvoj segmentu 3D tisku v blízké budoucnosti studie označuje společnosti Stratasys, Arcam, Autodesk, ExOne, Hoganas, Optomec, Organovo Holdings, Ponoko a Voxeljet.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: be3D.cz

Komentáře