SAP zavádí alternativní platební model s poplatky za nové záznamy a dokumenty

Zákazníci SAPu si mohou nově vybrat mezi dosavadním modelem licencí na konkrétní uživatele a novým modele, podle kterého si bude SAP účtovat poplatky za nové záznamy a dokumenty v devíti kategoriích.

SAP zavádí alternativní platební model s poplatky za nové záznamy a dokumentySpolečnost SAP začala svým zákazníkům nabízet alternativní model plateb za používání svého softwaru. Podle nové metody může zákazník platit za vytvořený záznam při nepřímém přístupu skrze aplikace a služeb třetích stran, nikoliv za konkrétního uživatele.

Není tajemstvím, že licenční model SAP není zrovna nejjednodušší, což v minulosti vedlo ke zmatkům a také soudním sporům. Zhruba před rokem SAP například vyhrál spor se společností Diageo, která k jeho softwaru přistupovala nepřímo skrze rozhraní Salesforce.

Podobné spory by se nyní měly stát minulostí. SAP měl nastavený koncept licencí na konkrétní uživatele, který sice funguje v případě, že systém používá jasně definovaný okruh lidí – například účetní oddělení firmy – ale dnešní propojený svět vyžaduje jiný přístup.

SAP proto svým klientům začíná nabízet model poplatků za každý nový záznam nebo dokument v celkem devíti kategoriích. Zákazník však nebude moci platit průběžně, nýbrž si bude předplatit odhadovaný objem záznamů a dokumentů. Ceny SAP zatím nezveřejnil.

Existující klienti využívající software SAP se nyní mají tři možnosti. Tou první je neudělat nic a zůstat u dosavadního licenčního modelu, druhou je přechod na nový systém poplatků a třetí – pokud používají S/4HANA – je uzavření zcela nové smlouvy.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © duncanandison - Fotolia.com

Komentáře