SAP vyhrál u britského soudu, i nepřímý přístup do systému vyžaduje licenci

Německý výrobce softwaru uspěl s nárokem na licenční poplatky ve sporu se společností Diageo. Soud uznal, že i nepřímý přístup do systému, který může teoreticky spustit i například spotřebitel dotazující se na stav své zásilky u dopravce, vyžaduje uživatelskou licenci.

SAP vyhrál u britského soudu, i nepřímý přístup do systému vyžaduje licenciBritský soud minulý týden rozhodl ve prospěch společnostiSAP ve sporu o licenční poplatky s výrobcem nápojů Diageo. Rozsudek může mít široký dopad na uživatele databází SAP nejen ve Spojeném království.

Co bylo předmětem sporu? Diageo, které vlastní například značky Smirnoff nebo Guiness, již od roku 2004 používá řešení mySAP Business Suite se stanoveným počtem jmenovitých uživatelů. Problém nastal v letech 2011 a 2012, kdy společnost spustila dva systémy postavené na platformě od Salesforce.com.

Systémy byly určeny pro sledování komunikace se zákazníky, resp. objednávání a sledování zakázek, přičemž byly propojené s databází od SAP. Diageo za tento přístup k databázi platilo SAPu dodatečný licenční poplatek.

To však nestačilo – SAP považoval každého uživatele, který takto nepřímo (skrze zmíněné systémy) přistupoval do jeho databáze za dalšího jmenovitého uživatele a požadoval od Diagea další poplatky. Spor skončil u soudu a výsledek již známe.

Nepřímý, ba i náhodný dotaz...

Soudce dal sice SAPu zapravdu, ale vyčíslení konkrétní dlužné částky bude předmětem dalšího líčení. SAP sice nárokuje velmi konkrétní částku 54 503 578 liber, ale objektivní výpočet bude velmi složitý vzhledem k celé řadě neznámých. Tím však nic nekončí.

„Každá organizace, která využívá SAP, nyní může čelit výrazným pokutám, pokud nebude mít zajištěné licence nejen pro své interní uživatele, ale i pro zákazníky a dodavatele,“ uvedl k rozsudku konzultant Robin Fry z Cerno Professional Services.

Pokud dojde k nepřímému, ba i náhodnému dotazu na systém SAP odkudkoliv ze světa, začnou se v pozadí hromadit nekategorizované a konkrétně nevyčíslené náklady,“ varuje Fry s tím, že se to zdaleka nemusí týkat jen britských zákazníků.

Systém licencí a poplatků SAPu je totiž harmonizovaný na globální úrovni, a jakkoliv má rozsudek platnost pouze ve Spojeném království, uši by měli podle Frye nastražit podnikoví uživatelé po celém světě.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře