SAP hlásí změny licenčního modelu

Nová podoba modelu licencování i ceníku má na popud zákazníků přinést jejich zjednodušení.

SAP hlásí změny licenčního modeluSpolečnost SAP oznámila změny ve svém ceníku a licenčním modelu, které mají vést k jeho celkovém zjednodušení. Zákazníci si na složitost modelu stěžovali již delší dobu, na což SAP reagoval koncem roku 2012 slibem, že svou politiku změní. Složitý proces zabral téměř dva roky.

Máme za sebou hodně práce,“ uvedl Joe LaRosa, víceprezident SAP. „Trvalo nám dlouho se sem dostat a chtěli jsme si být jisti, že už to nebudeme muset dělat znovu.“

Aby se situace skutečně neopakovala, zavedl SAP nové schvalovací metody a pravidla pro změny v licencích a cenách, aby se již nemohly stát tak složitými.

Více cílených balíčků

SAP se rozhodl vydat cestou balíčků, v nichž spojí několik služeb cílených na konkrétní typ zákazníka. Společnost se v tomto podle svého vyjádření použila z dřívějšího nezdaru balíčku 360 Customer, který měl být „příliš velký“ a představoval „prodej celku lidem, kteří chtěli jen jeho část“.

Nový přístup je proto cílenější. Joe LaRosa uvedl příklad produktů cílených na podnikové pokladníky. Zatímco před změnami by tito zákazníci potřebovali nakoupit sedm aplikací, každou s vlastní licencí s vlastními podmínkami, nyní jim budou stačit dva balíčky, přičemž si SAP za oba účtuje podle obratu zákaznické firmy.

SAP dále vyčistil seznam typů uživatelů a udělalo pořádek i v celkovém seznamu produktů. Ty, které se neprodávaly, byly odstraněny nebo spojeny s jinými.

Změny nastaly i v modelu duálních licencí, kde zákazník kupuje zvlášť licenci k aplikaci a licence pro jednotlivé uživatele. Uživatelské licence budou nyní u vybraných produktů přibaleny k produktové licenci.

Nechte si to vysvětlit

Analytici nové změny přivítali, ale přesto zmínili některé výhrady. Podle Raye Wanga, šéfa Constellation Research, zákazníci nebyli nadšeni ze zrušení uživatelského typu Limited Professional, který představoval významnou úsporu proti plně profesionální licenci.

Ray Wang zároveň uvedl, že změny „dávají smysl“, ale že stále zůstává zásadním, aby si zákazníci SAP nechali konkrétně rozebrat, kolik platí za který prvek kupovaného softwaru.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Sergey Nivens - Fotolia.com

Komentáře