SAP Fórum 2015 odhalilo světlé i stinné stránky velkých dat

Letošní konference SAP Fórum přivítala na 500 účastníků. SAP jako hlavní téma zvolil technologie, které mění náš svět a big data se skloňovala snad v každé přednášce.

SAP Fórum 2015 odhalilo světlé i stinné stránky velkých datPrvní ze dvou letošních setkání společnosti SAP se konalo 13. 5. v pražském Fóru Karlín. Účastníky přivítal ředitel společnosti SAP v ČR Roman Knap spolu s prezidentem SAP pro region EMEA Franckem Cohenem.

Cohen v úvodu citoval data IDC, která uvádějí, že více než 60 % firem v Evropě (65 % v ČR) považují digitální transformaci jako hlavní byznysovou prioritu pro dalších 12 měsíců.

Účastníky přivítal ředitel společnosti SAP v ČR Roman Knap spolu s prezidentem SAP pro region EMEA Franckem CohenemSpolečnosti podle Cohena chtějí mít přístup k novému digitálnímu světu a chtějí umět personalizovat nabídku pro své zákazníky. K tomu potřebují přístup k sociálním médiím a jejich porozuměním. Tím již naznačil potřebu umět sbírat a zpracovávat velké objemy nestrukturovaných dat v reálném čase.

Nikdy jsem neviděl tolik technologií dospívajících do fáze zralosti, které můžeme dnes používat v byznysu – mobilita, cloud computing, in-memory computing pro zpracování dat s nulovým zpožděním,“ uvedl Cohen a přibližoval se stále a k tématu big data.

Když tyto technologie zkombinujeme, můžeme s nimi znovu vytvořit firemní procesy, a získat tak nové možnosti, řekl Franck Cohen a dodal, že zjednodušení datového modelu a procesů je klíčové pro přesun do digitálního světa.

Rolf Schumann, CTO SAP EMEA and MEE, navázal slovy, že digitální transformace znamená, že získáváme takové množství různých dat, které si ani nedokážeme představit.

Rolf Schumann, CTO SAP EMEA and MEEDnes ještě řada organizací funguje v izolovaných silech, které neberou v potaz informační dění v ostatním okolí, uvedl Schuman. Mimo firmy se přitom vyskytuje velké množství nestrukturovaných a částečně strukturovaných dat, které potřebují analyzovat.

Vyzval publikum, ať organizace používají big data v oblastech, které dávají smysl. Můžou to být přírodní vědy, doprava, zdravotnictví i sport.

Na druhou stranu je podle Rolfa Schumanna zásadní, abychom se naučili, jak nakládat s velkými daty, protože jejich využití může mít i stinné stránky. Co když se k vašim privátním informacím dostane každá pojišťovna? Co když vás inteligentní automobil nepustí jen tak se bezmyšlenkovitě projet? K čemu vám jsou velká data ve fitness, ale jak mohou pomoci v profesionálním sportu (viz hokej).

Schumann upozornil, že by organizace měli nést zodpovědnost za to, co se se zjištěnými daty bude dělat. Musíte zákazníkům říct, jaká jejich data sbíráte a jaké algoritmy nad nimi pouštíte a s jakým cílem, tak získáte jejich důvěru, dodal Schumann.

V dalším programu provmluvli tři externí VIP řečníci. O budoucnosti české ekonomiky mluvil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Obecně známá fakta vývoje české ekonomiky v době hospodářské krize, proložil zajímavými postřehy: „Máme spíše pomalejší růstová tempa a stabilní ekonomiku, ale nenajíme se jí.“ Rovněž poznamenal, že se snížily především krátkosobé půjčky.

Jiný pohled na technologie ukázal přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie, profesor Jan Pirk. Zaměřil se na srovnání technologií v medicíně v minulosti a dnes.

Na něj volně navázal videotrenér české hokejové reprezentace Jan Procházka, který popsal, jak se náš hokejový tým jako první světě připravovai na Mistrovství světa v hokeji za pomoci systému SAP Match Insights.

Zdroj: ChannelWorld, SAP
Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře