Samsung si v roce 2018 připsal rekordní výsledky i přes slabší poslední kvartál

Přestože tržby Samsungu v posledním čtvrtletí 2018 klesly o 10 % a provozní zisk se dokonce propadl o 29 %, výrobce zaznamenal rekordní rok. Výnosy za celý rok 2018 dosáhly 243,77 bilionu wonů, provozní zisk pak 58,89 bilionu wonů.

Samsung si v roce 2018 připsal rekordní výsledky i přes slabší poslední kvartálSamsung vykázal za celý rok 2018 výnosy ve výši 243,77 bilionu wonů a provozní zisk 58,89 bilionu wonů (jeden won jsou zhruba dva české haléře). Výrobce uvedl, že se mu v minulém roce podařilo podruhé v řadě dosáhnout rekordních výsledků.

V roce 2018 dosáhly investiční výdaje Samsungu 29,4 bilionu wonů, přičemž 23,7 bilionu wonů bylo investováno do segmentu polovodičů a 2,9 bilionu wonů do oblasti displejů. Investice do výroby a vývoje ohebných panelů OLED naopak výrazně poklesly.

Čtvrtletní provozní zisk na konci minulého roku dosáhl výše 10,8 bilionu wonů, což je propad o 29 %. Tržby Samsugnu se ve sledovaném období vyšplhaly na 59,27 bilionu wonů, což představuje pokles o 10 %.

Klesl prodej paměťových čipů i chytrých telefonů

Pozitivní vývoj dle firmy narušily nepříznivé obchodní a makroekonomické faktory, které vedly ke zpomalení růstu v posledním čtvrtletí. Na příjmech za čtvrtý kvartál se negativně podepsal pokles poptávky po paměťových čipech používaných v datových centrech a chytrých telefonech.

Samsung uvedl, že v posledním čtvrtletí 2018 došlo k poklesu počtu prodaných chytrých telefonů a poklesu cen. Na druhou stranu se dařilo síťové divizi, a to díky pokračující instalaci zařízení 5G, a divizi spotřební elektroniky, kterou podpořily silné prodeje prémiových televizorů.

Divize mobilních zařízení vykázala za čtvrtý kvartál konsolidované výnosy ve výši 23,32 bilionu wonů a provozní zisk 1,51 bilionu wonů. Divize spotřební elektroniky pak dosáhla výnosů v hodnotě 22,70 bilionu wonů a provozního zisku 0,68 bilionu wonů.

V druhé polovině 2019 oživí poptávka po čipech

Samsung pro rok 2019 odhaduje, že vlivem slabších výsledků paměťové divize dojde k poklesu celkových ročních příjmů . Od druhé poloviny roku pak očekává oživené poptávky po paměťových produktech a panelech OLED.

Společnost rovněž předpokládá, že přetrvá relativně silná poptávka po po interních pamětích s kapacitou nad 128 GB určených pro vlajkové a prémiové chytré telefony, a to i přes nevýrazný růst prodejů mobilních zařízení.

Zdroj: Samsung
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře