Samsung hlásí 12% pokles výsledků v prvním kvartálu a spoléhá na Galaxy S6

Mobilní divizi Samsungu se nedaří a podepisuje se to na celkových výsledcích firmy, které poklesly o 12 %. Samsung čelí konkurenci v nejvyšší i nejnižší třídě chytrých telefonů.

Samsung hlásí 12% pokles výsledků v prvním kvartálu a spoléhá na Galaxy S6Společnost Samsung Electronics má za sebou další nepříznivý kvartál. V prvním čtvrtletí roku 2015 zaznamenala meziroční pokles zisku o 39 % na 4,6 bilionu wonů (přibližně 104 miliard korun) a očekávaný pokles příjmů o 12 % na 47 bilionů wonů (přbližně 1,06 bilionu korun).

Samsung čelí drtivé konkurenci v oblasti chytrých telefonů, což je hlavní příčinou jeho klesajících výsledků. V nejvyšší třídě mu dělá potíže Apple, kterému se v posledním kvartálu roku 2014 dokonce podařilo sesadit Samsung z první pozice mezi výrobci, jakkoliv korejský obr v následujícím období dobyl svou pozici zpět. V segmentu levnějších telefonů pak Samsung prohrává s levnými čínskými výrobci.

Výsledky mobilní divize se v prvním kvartálu propadly o pětinu, provozní zisk více než o polovinu. Samsung nezveřejňuje konkrétní výsledky prodeje podle modelů, ale uvádí, že během prvního kvartálu prodal 99 milionů mobilů a že „mezi 80 % a 90%“ z nich byly chytré telefony.

Apple naopak slaví vynikající výsledky prodeje svých nejnovějších modelů iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Samsung se o to více musí spolehnout na svou vlastní vlajkovou loď Galaxy S6, která šla do prodeje počátkem právě probíhajícího čtvrtletí.

V jiných oblastech se však Samsungu dařilo. Jeho divize, která vyrábí panely pro displeje a paměťové čipy, dosáhla 10% meziročního nárůstu tržeb a 81% nárůstu provozního zisku.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře