Salesforce.com otevře nová datacentra v Evropě

Podobný trend byl zaznamenán i u dalších cloudových poskytovatelů. Spekuluje se, že příčiny leží v odhalení programu PRISM americké tajné služby NSA a obav zákazníků o soukromí svých dat.

Salesforce.com otevře nová datacentra v EvropěCloudový poskytovatel Salesforce.com oznámil plán otevření tří nových datacenter na území Evropy. První centrum vyroste ve Velké Británii a spuštěno má být letos v srpnu. Další budou spustěna v průběhu příštího roku, jedno ve Francii a druhé v Německu.

Salesforce odůvodnilo tento krok „obrovským nárůstem poptávky mezi evropskými zákazníky“. Zároveň popřelo, že by rozhodnutí bylo ovlivněno obavami zákazníků z ukládání dat na území USA ve světle nedávného odhalení praktik tajné služby NSA.

Ve stínu NSA?

Někteří analytici, například Ray Wang, zakladatel Constellation Research, jsou však přesvědčeni, že NSA přinejmenším částečnou roli v budování datacenter mimo USA hraje.

Všechny velké americké cloudové firmy v současnosti budují nová datacentra v Evropě nebo v regionu Asie a Pacifiku,“ uvedl Wang. „Myslím, že katalyzátorem byli NSA a Snowden, stejně tak zpřísňující se zákony týkající se soukromí dat.“

Studie ze srpna loňského předpovídá, že následky odhalení činnosti NSA připraví americké cloudové poskytovatele o 35 miliard dolarů v průběhu příštích tří let. Budování nových datacenter mimo americkou půdu má proto být alespoň z části motivováno snahou tyto ztráty zmírnit.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře