SafeDX spustil softwarově definované datacentrum, jde o OpenStack cluster

Softwarově definované datacentrum SafeDX je postavené vlastních serverech Foxconnu s architekturou Intel Rack Scale Design a má být jeden z největších OpenStack clusterů ve střední a východní Evropě.

SafeDX spustil softwarově definované datacentrum, jde o OpenStack clusterPoskytovatel cloudových služeb SafeDX uvedl v Praze do provozu softwarově definované datové centrum (SDDC). Za návrhem infrastruktury stojí Foxconn, který firmu spoluvlastní v rámci joint venture s KKCG, a Intel, jenž dodal nejnovější generace procesorů Intel Xeon Scalable v kombinaci s referenční architekturou Intel Rack Scale Design (Intel RSD).  

Celkem je v pražském datacentru SafeDX pro DDC nasazeno 250 fyzických serverů (Foxconn R-5211 2U Purley server) s více než 90 TB RAM a řádově petabyty využitelné storage.

Datacentrum, jehož softwarově definované vlastnosti umožňuje  OpenStack, je podle ředitele SafeDX Martina Smekalajeden z největších OpenStackových clusterů ve střední a východní Evropě.

Dvakrát více FLOPs

Produktový manažer datacentra Daniel Procházka, přiblížil samotné „železo“, na němž je SDDC postavené. Jde o 2U servery Foxconn R-5211 2U Purley s procesory Intel Xeon Gold 5120, které podporují instrukční sady AVX-512, a tedy dvakrát více FLOPs (počet operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu).

Využití Intel Rack Scale Designu má umožnit sdílet přes síť (over fabric) zdroje, např. RAM, SSD, mezi fyzickými servery. Samotná síť využívá spine-leaf architekturu. To má do budoucna umožnit využití pro HPC, respektive pro strojové učení a umělou inteligenci.

Nad hardwarem běží OpenStack certifikovaný od společnosti Ultimum, což SDDC umožňuje také unifikované API.

Virtualizace serverů a kontejnerizace je zajištěná skrze Windows Server, Cent OS, Ubuntu a Docker. Do konce roku by měly být dostupné Kubernetes.

Softwarově definovanou storage pohání technologie Ceph, která „triplikuje“ ukládaná data vždy do tří umístění. Virtuální je samozřejmě i networking včetně routerů, firewallu, VPN a load balanceru (HAProxy).

Hledají se velkoobchodní partneři

Datacentrum je fyzicky připojené do DC Lužice, ale vzhledem ke spolupráci s China Telecom a Foxconnem také do datacentra v Honkongu.

SafeDX hledá zákazníky i partnery z řad cloudových poskytovatelů, kteří by nad infrastrukturou stavěli a dál poskytovali vlastní služby.

Aktuálně má SafeDX obsazeno asi 20 % kapacity a plné využití očekává zhruba do dvou let.

Trh IaaS zaznamenal podle analytiků společnosti Canalys meziroční růst ve výši 47 % a v příštích letech se očekává další akcelerace trhu. SafeDX je díky nově vybudovanému modernímu softwarově definovanému centru vhodným partnerem pro společnosti, které hledají spolehlivého poskytovatele IaaS,“ dodal Martin Smekal.

Zdroj: SafeDX
Úvodní foto: Channelworld

Komentáře