Rýsuje se nepravděpodobná aliance Intelu a AMD?

Spolupráce dvou hlavních konkurentů v segmentu procesorů, říkáte si? Ano, při bližším pohledu to smysl dává. Intel i AMD mají společného nepřítele a jejich spolupráce by mohla být vzájemně prospěšná.

Rýsuje se nepravděpodobná aliance Intelu a AMD?Občasné spekulace o spolupráci mezi Intelem a AMD se objevovaly už delší dobu, ale doteď byly jen velmi neurčité. Situace se změnila poté, co Kyle Bennett, šéfredaktor serveru HardOCP.com, uvedl na fóru tohoto webu, že obě firmy už podepsaly smlouvu..

Licenční smlouva mezi AMD a Intelem ohledně použití GPU technologií od AMD v integrovaných GPU od Intelu už je uzavřená,“ napsal Bennett a později dodal, že celý tým Intelu, který pracuje na integrovaných grafických čipech, bude nahrazen lidmi od AMD.

Obě společnosti se k těmto spekulacím odmítly vyjádřit, ale podíváme-li se na širší kontext, nepravděpodobná aliance dvou hlavních konkurentů na poli počítačových procesorů, dává z jistého hlediska smysl. Obě firmy totiž mají společného nepřítele, jímž je...

Společně proti zelenému obru

Ano, je to Nvidia. Intel potřebuje posílit grafický výkon, AMD potřebuje peníze, Nvidia je v současné době příliš silná, a pak je tu samozřejmě otázka patentů. AMD a Nvidia vlastní velkou většinu patentů pro oblast grafických procesorů a pro Intel je prakticky nemožné se vyhnout licenčním poplatkům.

Ostatně, Intel a Nvidia už za sebou mají soudní spor z roku 2009, který se týkal čipsetů nForce pro procesory od Intelu. Výrobci se nakonec v roce 2011 dohodli, že Intel může vyvíjet vlastní grafické procesory, ale současně musel Nvidii zaplatit celkem 1,5 miliardy dolarů na poplatcích.

V lednu 2016 Intel poslal Nvidii poslední splátku a dohoda se blíží ke konci, což znamená, že se Intel musí poohlédnout po novém partnerovi. A jak už jsme zmínili, drtivou většinu patentů drží Nvidia a AMD...

Proč tedy došlo k údajné dohodě s AMD? Jak už bylo řečeno, Nvidia je příliš silná. Výrobce expaduje do nových segmentů jako jsou připojená auta, strojové učení a další, čímž ohrožuje pozici Intelu, který se v těchto oblastech rovněž angažuje.

Z tohoto důvodu by dávalo smysl sáhnout po partnerovi, který nabízí srovnatelné technologie jako Nvidia, ale jeho pozice je výrazně slabší a navíc by se mu výrazně hodil nový zdroj příjmů. Tuto kauzu budeme samozřejmě dále sledovat...

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře