Růst prodeje ICT v ČR zrychluje, na Slovensku se ale v červnu propadl

Maloobchodní prodej ICT za první pololetí rostl v Česku o 1,8 %, na Slovensku o 5,5 %. Červnové výsledky jsou však v opačném gardu.

Růst prodeje ICT v ČR zrychluje, na Slovensku se ale v červnu propadlV českém maloobchodě (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby zvýšily v červnu 2016 reálně meziměsíčně o 1,5 % a meziročně o 6,2 %.

Český statistický úřad uvádí, že tržby rostly ve všech hlavních sortimentních skupinách prodejen. Dlouhodobě nejvyšší tempo růstu vykazuje internetový a zásilkový prodej, který v červnu rostl o 22,3 %. Tržby v prodejnách počítačového a komunikačního zařízení pak rostly o 7,3 %.

Za 2. čtvrtletí 2016 rostly maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně o 5,3 %, z toho prodej ICT se zvýšil o 9,1 %. Za celé první pololetí rostly maloobchodní tržby o 6,5 % a prodej ICT zařízení si mírně polepšil o 1,8 %.

Slovenský trh se v červnu propadl

Na Slovensku klesly maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně o 0,3 %, meziročně pak rostly o 2,6 %. Konkrétně maloobchod s ICT se však meziročně výrazně propadl o 9,8 %.

Velkoobchod meziměsíčně rostl o 0,3 % a meziročně se v úhrnu tržby zvýšily o 1,6 %. Velkoobchodní prodej ICT se meziročně zvýšil o 2 %.

Za první pololetí na Slovensku rostly tržby v maloobchodě o 2,3 %, z toho v maloobchodu s ICT zařízeními ve specializovaných prodejnách se zvýšily tržby o 5,5%.

Ve velkoobchodě celkové tržby za první půlrok meziročně vzrostly o 2,5 %, přičemž velkoobchod s ICT narostl o závratných 25,8 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: Electro World

Komentáře