Rozdělí se Samsung kvůli investorům?

Velcí akcionáři naléhají na vedení Samsungu, aby se firma Samsung Electronics oddělila od zbytku konglomerátu. Argumentují zejména nízkou hodnotou akcií, která podle nich neodpovídá úspěchům společnosti.

Rozdělí se Samsung kvůli investorům?Když se v oblasti IT hovoří o Samsungu, je tím míněna společnost Samsung Electronics, součást širšího konglomerátu, který se kromě elektroniky zabývá i například stavebnictvím nebo poskytováním pojištění. Nyní se však rýsuje možnost, že by se Samsung Electronics stala nezávislou firmou.

Zprávu přinesl korejský server Seoul Economic Daily, který s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že představenstvo Samsungu se koncem listopadu sejde, aby projednalo návrh velkých akcionářů na vydělení Samsung Electronics z mateřského holdingu.

Ten vzešel z otevřeného dopisu od investičního fondu Elliot Management, který již v říjnu volal po restrukturalizaci Samsungu, aby se „uvolnila hodnota pro investory“. Elliot argumentuje, že akcionáři dlouhodobě trpí podhodnocením společnosti, jinými slovy že cena akcií neodpovídá úspěchům firmy.

Tento fakt má částečně vyplývat z velmi složité vlastnické struktury a pozice Samsung Electronics v rámci širšího konglomerátu. Nejlepším řešením je proto podle investorů naprosté osamostatnění firmy od zbytku Samsungu. Je možné, že se schyluje k dalšímu dělení, které by nejspíš zastínilo i památné půlení HP.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře