Qualcomm představil nejlepší ARM procesor pro servery – bude ho ale někdo chtít?

Procesory Centriq 2400 nabídnou 48 jader, jsou vyráběny 10nm procesem a zřejmě představují naprostou špičku z hlediska serverových procesorů postavených na architektuře ARM. Potíž je v tom, že podíl ARM na trhu serverů je minimální...

Qualcomm představil nejlepší ARM procesor pro servery – bude ho ale někdo chtít?Společnost Qualcomm představila novou sérii serverových procesorů Centriq 2400 postavených na architektuře ARM. Novinky mají 48 jader, jsou vyráběny 10nm procesem a pravděpodobně se jedná o nejlepší ARM čipy, jaké kdy byly uvedeny. Přesto však není příliš důvodů k radosti.

Proč? Protože namísto očekávaného dvouciferného tržního podílu je zastoupení ARM čipů v segmentu serverů prakticky zanedbatelné. Qualcomm to dobře ví, vždyť s uvedením nových čipů, které vyvíjel přes dva roky, dokonce nějakou dobu vyčkával, zda se situace nezlepší.

Nezlepšila. Výrobce se je přesto rozhodl vypustit na trh – napřed formou vzorků, větší objemy se mají objevit až ve druhém pololetí 2017 – a to v situaci, kdy se trh serverů nachází v útlumu. Před Qualcommem navíc stojí nesmírně obtížný úkol přesvědčit majitele datacenter, aby opustili zavedenou platformu x86.

Co s hegemonií Intelu?

Jak ale konkurovat řadě Intel Xeon, která v oblasti serverů momentálně drží více než 90% podíl? Klíčem bude kompatibilita se softwarem používaným majiteli obřích datacenter, kteří většinou disponují unikátními ekosystémy vlastních aplikací.

Pokud by nové čipy nabídly vysokou kompatibilitu a současně by dokázaly snížit provozní náklady (jinými slovy kdyby „žraly“ méně než konkurenční procesory), mají podle analytiků, například podle Nathana Brookwooda z Insight 64, šanci uspět. Ta cesta však bude dlouhá a trnitá.

Qualcomm však může být přinejmenším rád, že konkurence v oblasti ARM čipů vyklízí pole. Calxeda již není, AMD bezesporu lituje své chyby, že kdysi vsadilo na architekturu ARM a jeho příští serverový procesor Zen bude postaven na x86, a budoucnost Broadcomu je nejistá.

Prakticky tak zůstaly pouze Cavium a AppliedMicro, ale ani jednomu se příliš nedaří najít zákazníky. Procesory Centriq 2400 navíc z technologického hlediska představují lepší nabídku než portfolia těchto výrobců.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Master Internet

Komentáře