Qualcomm jen těžko drží krok s poptávkou po mobilních čipech, hrozí jejich nedostatek

Zdroje agentury naznačují, že Qualcomm kvůli nadprůměrně vysoké poptávce nestíhá vyrábět mobilní procesory. V problémech se dle Reuters již ocitla výroba chytrých telefonů Samsung střední a nižší kategorie.

Qualcomm jen těžko drží krok s poptávkou po mobilních čipech, hrozí jejich nedostatekAgentura Reuters s odkazem na své zdroje uvádí, že elektronickému průmyslu hrozí nedostatek čipů. Společnost Qualcomm totiž podle agentury jen stěží drží krok s poptávkou pro svých mobilních procesorech.

S nedostatečnými dodávkami procesorů Qualcomm se dle Reuters již potýká největší výrobce chytrých telefonů, společnost Samsung. Zdroje z okruhu dodavatelů Samsungu naznačují, že nedostatek zasahuje zejména produkci low a mid-endových zařízení.

Prudký růst poptávky v posledních měsících způsobili výrobci telefonů s operačním systémem Android, které se na trzích po celém světě snaží zaplnit poptávku zákazníků, kteří upouští od značky Huawei.

Podle informací zpravodajské agentury se ale Qualcommu nedaří tuto nadprůměrně vysokou poptávku zcela uspokojit, což je částečně způsobeno nedostatkem některých dílčích komponentů používaných v jeho čipech.

Odvrácená strana skvělého růstu

Reuters uvádí, že nárůst poptávky po spotřební elektronice vyvolal celosvětový nedostatek čipů, jenž v první vlně zasáhl automobilky. Potíže Qualcommu podle agentury ale ukazují, jak problémy v jedné oblasti dodavatelského řetězce mohou zasáhnout celý trh.

Nedostatek čipů, který vyvolal nákupní horečku, podle odborníků dále zmenšuje kapacitu a zvyšuje náklady i na nejlevnější komponenty téměř všech mikročipů. Ceny některých komponentů dle Reuters vzrostly i sedminásobně.

Někteří výrobci podle zpravodajské agentury tvrdí, že jejich dodavatelé čipů současně požadují větší zálohy na objednávky čipů. Nastalá situace tak podle odborníků hůře dopadá na menší společnosti s omezenou likviditou.

Zdroj: Reuters
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře