Qualcomm chce zarazit prodej iPhonů v Evropě kvůli sporu o patenty

Patentová válka Applu a Qualcommu se přelila i na evropský kontinent. Qualcomm požádal německé soudy o pozastavení prodeje iPhonů. Pokud by mu německá justice vyhověla, došlo by k ochromení evropské distribuce Applu.

Qualcomm chce zarazit prodej iPhonů v Evropě kvůli sporu o patentySpolečnost Qualcomm požádala německé soudy o pozastavení prodeje iPhonů kvůli údajným porušením patentových licencí. Výrobce procesorů tak otevírá „evropskou frontu“ ve válce s Applem a jeho dodavateli.

Celý spor začal v lednu letošního roku, kdy se Apple obrátil na kalifornský soud se žalobou, v níž žádal vrácení licenčních poplatků ve výší 1 miliardy dolarů, které si měl Qualcomm naúčtovat nad rámec smluv.

Apple zažaloval Qualcoom také u soudů ve Spojeném království, Japonsku a Číně a současně požádal čtyři své dodavatele, aby přestali Qualcommu platit licenční poplatky z čipů, což učinili.

Žaloba sem, žaloba tam

Nepřekvapí, že Qualcomm následně zažaloval dotyčné dodavatele (Hon Hai Precision Industry, Wistron, Compal Electronics a Pegatron) a začal poplatky vymáhat. Čtveřice výrobců obratem zažalovala Qualcomm z porušení pravidel hospodářské soutěže.

Qualcomm vzápětí zažaloval i samotný Apple a požádal americkou justici o zastavení dovozu a prodeje nových modelů iPhonů na základě toho, že zařízení údajně porušují šest patentů, jejichž je Qualcomm držitelem.

Nejnovějším krokem je pak obdobná žaloba podaná k soudům v Německu. Dodejme, že Německo nebylo vybráno náhodně – tamní trh slouží jako centrum distribuce Applu pro celý kontinent.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře