Prodeje GPU vystřelily o 20 %, ale éra těžení kryptoměn se možná chýlí ke konci

Hlad po nedostatkových grafických procesorech vyvolaný cryptominingovým šílenstvím by mohla ukončit nová varianta kryptoměny Ethereum. Mimořádně úspěšný poslední kvartál hlásí Intel.

Prodeje GPU vystřelily o 20 %, ale éra těžení kryptoměn se možná chýlí ke konciSpolečnost Jon Peddie Research ve své nové zprávě uvádí, že prodej GPU vzrostl na konci roku o impozantních 20 %. Za zvýšením zájmem podle analytiků stojí trojice faktorů – velký hlad po noteboocích a boom gamingu i cryptominingu.

Jon Peddie nicméně upozorňuje, že těžba kryptoměn prostřednictvím grafických procesorů by již brzy moha být minulostí. Analytik poukazuje na to, že nová varianta kryptoměny Ethereum pravděpodobně ukončí nákladovou efektivitu používání GPU.

Analytická společnost informuje, že velká část růstu v roce 2020 předvídatelně začala ve třetím čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že mnoho studentů se stále vzdělává z domova, byly počítače ještě žádanější než na začátku roku, kdy lockdowny poprvé uzavřely lidi v domovech.

Silná poptávka se pak přelila i do posledního kvartálu. Podle Jon Peddie Research se nejvíce dařilo AMD a Intelu – jejich dodávky grafických procesorů ve sledovaném období vyrostly o 6,4 %, resp. o 33,2 %. Počet dodaných jednotek GPU za celý rok 2020 se pak podle analytiků meziročně zvýšil o 12,4 %.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © panda_71 - Fotolia.com

Komentáře