Prodej ICT zařízení v květnu v ČR rostl dvouciferně, v SR stagnoval

Maloobchodní prodej ICT rostl v České republice v květnu 2014 o 13,9 %. Na Slovensku se ICT maloobchod navýšil o 1,1 %.

Prodej ICT zařízení v květnu v ČR rostl dvouciferně, v SR stagnovalV maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) klesly sezónně očištěné tržby reálně meziměsíčně o 0,2 %. Meziročně očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 1,1 %. Neočištěné tržby se snížily meziročně o 0,1 %.

Tržby za prodej zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby v květnu 2014 rostly o 14,4 %, maloobchod počítačového a komunikačního zařízení se navýšil o 13,9 %. V ICT opět došlo k poklesu cen. Rostl také prodej výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (o 2,8 %).

Naopak pokles tržeb zaznamenal zejména maloobchod s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 5,6 %), dále pak prodej výrobků pro domácnost (o 1,8 %) a potravin ve specializovaných i nespecializovaných prodejnách (o 5,8 %, resp. o 0,3 %).

Na Slovensku se v květnu 2014 tržby v maloobchodě zvýšily celkově o 1,6 %. Prodeje ICT zařízení ve specializovaných prodejných rostl trochu pomalejším tempem o 1,1 %.

Celkové zvýšení tržeb v maloobchodě ovlivnil růst zejména prodej ostatního zboží pro domácnost ve specializovaných prodejnách o 11%, maloobchodě se zbožím pro kulturu a rekreaci o 3,7%, maloobchodě v nespecializovaných prodejnách o 3,3% a v maloobchodě s pohonnými hmotami o 2,4%.

Slovenské velkoobchodní tržby se v úhrnu zvýšily o 6,2%. Velkoobchod se zařízeními pro ICT rostl v květnu o 1,6 %. Dařilo se především nespecializovanému velkoobchodu (o 31,5%), velkoobchodu s potravinami, nápoji a tabákem (o 19,2 %) a velkoobchodu se stroji a zařízeními (o 10 %).

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR
Úvodní foto: © vilisov - Fotolia.com

Komentáře