Prodej ICT v říjnu dosáhl dvouciferného růstu v Česku i na Slovensku

Pravidelné zprávy statistických úřadů ukazují pozitivní meziměsíční i meziroční vývoj maloobchodních tržeb z prodeje ICT zboží. Slovenský trh vykázal procentuálně dvakrát větší nárůst než český

Prodej ICT v říjnu dosáhl dvouciferného růstu v Česku i na SlovenskuMeziměsíčně se tržby v českém maloobchodě (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy snížily v říjnu reálně o 1,6 %, meziročně se očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,9 %. Ukazuje to zpráva ČSÚ.

V říjnu 2017 bylo o dva pracovní dny více než v roce 2016, takže bez očištění maloobchodní tržby rostly meziročně o 6,3 %.

Nejvyšší tempo růstu opět vykázal internetový a zásilkový prodej (o 20,4 %). Prodej ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením rostl o 11,5 %.

Ve slovenském maloobchodě tržby meziměsíčně stagnovaly při nepatrném zvýšení o 0,1 %, ukazuje měření ŠÚSR. Meziročně se tržby zvýšily o 5,6 %, přičemž výrazně rostly maloobchodní tržby z prodeje ICT zařízení, a to o 24 %.

Slovenský velkoobchod rostl meziměsíčně o 2,6 %, meziročně tržby v porovnání s říjnem 2016 vzrostly v úhrnu o 12,3 %. Vývoj ovlivnil růst tržeb hlavně v ostatním specializovaném velkoobchodě o 25,2 %, velkoobchodě s ICT zařízeními o 27,5 % a velkoobchodě se stroji, zařízeními a příslušenstvím o 43,6 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: © petrrunjela - Fotolia.com

Komentáře