Prodej ICT v listopadu v ČR rostl o desetinu, na Slovensku stagnoval

Vývoj maloobchodního prodeje ICT měl v Česku a na Slovensku meziročně dosti odlišný vývoj. Velkoobchodu (distribuci) se dařilo.

Prodej ICT v listopadu v ČR rostl o desetinu, na Slovensku stagnovalV českém maloobchodě  (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby zvýšily v listopadu reálně meziměsíčně o 1,9 %. Meziročně vzrostly očištěné tržby o 6,7 % (v listopadu 2016 bylo o jeden pracovní den více než před rokem). 

Neočištěné maloobchodní tržby se zvýšily meziročně o 7,9 %. V tom tržby ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením rostly o 10,8 %.

Vyšší zájem spotřebitelů o nákupy zboží přes internet zvýšil tržby internetových a zásilkových obchodů o 32,3 %.

Ve slovenském maloobchodě rostly v listopadu meziměsíčně tržby o 1,2 %, meziročně pak o 3,9 %. Maloobchod s ICT však stagnoval. Zvýšení souviselo s meziročním růstem tržeb zejména v maloobchodě ostatního zboží ve specializovaných prodejnách o 8,6 %, maloobchodě s ostatním zbožím pro domácnost ve specializovaných prodejnách o 6,5% a v maloobchodě v nespecializovaných prodejnách o 1,2 %.

Ve velkoobchodě na Slovensku tržby meziměsíčně vzrostly o 1,6 %. Meziročně se zvýšily o 5,6 %, přičemž rostla ve většina činností, z toho velkoobchod s ICT zařízeními o 25,5 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře