Prodej ICT v Česku v roce 2016 mírně rostl, na Slovensku stejnou měrou klesal

Pravidelné zprávy statistických úřadů ukazují na odlišný vývoj maloobchodního prodeje ICT na českém a slovenském trhu.

Prodej ICT v Česku v roce 2016 mírně rostl, na Slovensku stejnou měrou klesalV prosinci roku 2016 rostly tržby prodejen s počítačovými a komunikačními zařízeními na českém trhu o 2,4 %. Celkově maloobchod (CZ-NACE 47) v prosinci rostl meziměsíčně o 1,4 % a meziročně o 3 %. Informoval o tom ve zprávě ČSÚ.

Nejvyšší růst tržeb v prosinci zaznamenal internetový a zásilkový prodej (o 15,9 %).

Za celé 4. čtvrtletí 2016 se tržby v maloobchodě zvýšily reálně meziročně o 4,2 %, za celý rok 2016 pak o 5,6 %, přičemž růst statistický úřad zaznamenal ve všech měsících.

Nejvíce loni rostly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 21,9 %). Prodejnám ICT zařízení rostly tržby o 2,0 %.

Slovensko v poklesu

Slovenský statistický úřad uvedl, že tržby v maloobchodě v prosinci rostly téměř ve všech činnostech, z toho v maloobchodním prodeji ICT meziročně o 2,2 %. Celkově maloobchodní tržby v prosinci vzrostly meziměsíčně o 0,7 % a meziročně o 4,3%.

Za celý rok 2016 však prodej ICT zařízení ve specializovaných prodejnách klesal o 2,2 %. O stejnou procentní hodnotu přitom v celku maloobchod rostl.

Slovenská distribuce byla úspěšná

Velkoobchodní tržby – tedy čísla distribuce – rostly na Slovensku v prosinci v ICT meziročně o výrazných 49 %. Celkové tržby ve velkoobchodu meziměsíčně klesly o 0,1% a meziročně vzrostly v úhrnu o 6,3%.

Za celý rok tržby ve slovenském velkoobchodě s ICT rostly o 20,6 %. Celý velkoobchod se navýšil o 2,1%.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: Samsung Electronics

Komentáře