Prodej ICT na českém a slovenském trhu v roce 2015 rostl dvouciferně

Tempo růstu maloobchodního prodeje ICT na Slovensku bylo výrazně vyšší než v ČR.

Prodej ICT na českém a slovenském trhu v roce 2015 rostl dvouciferněV prosinci rostly v českém maloobchodě tržby všech sortimentních skupiny specializovaných nepotravinářských prodejen. V případě prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením to bylo o 3,8 %, ukazuje pravidelná zpráva Českého statistického úřadu.

Stejně jako v předchozích měsících nejvíce rostly tržby za zboží prodávané přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby (o 16,7 %).

V celém českém maloobchodě (CZ-NACE 47) se prosincové tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 0,6 %, meziročně pak očištěné tržby vzrostly o 5,5 %.

Za celé 4. čtvrtletí 2015 se tržby v maloobchodě zvýšily reálně meziročně o 6,4 % a za celý rok rostly o 5,9 %, přičemž ve všech měsících roku 2015 překročily úroveň srovnatelného období 2014.

Z celoročního pohledu zaznamenaly nejvyšší růst tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 19,7 %). Tržby za počítačová a komunikační zařízení rostly v roce 2015 o 10 %.

Na Slovensku podle zprávy Štatistického úradu SR rostl v prosinci maloobchodní prodej ICT meziročně o 9,9 %. Celý slovenský maloobchod rostl meziměsíčně o procento, meziročně pak o 2,7 %.

Velkoobchodní tržby v ICT na Slovensku v prosinci rostly meziročně o 11 %. Celkově velkoobchod přitom meziměsíčně klesl o 0,5 % a meziročně si polepšil o 2,6 %.

Za celý rok dosáhl růst v maloobchodě s ICT vybavením 17,1 %, čímž výrazně podpořil růst celého slovenského maloobchodu, jež se v důsledku růstu tržeb ve většině činností polepšil jen o 1,7 %.

Tržby vzrostly i ve velkoobchodě s počítačovým a komunikačním zařízením, a to o 28,1%. Celkové tržby ve velkoobchodu se zvýšily o 3,2%.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR
Úvodní foto: © jura - Fotolia.com

Komentáře