Procesory Xeon postavené na architektuře Skylake přijdou v polovině roku 2017

Intel se chystá uvést novou generaci Xeonů s mírným zpožděním oproti obvyklému březnovému termínu. Spekuluje se o důrazu na strojové učení a umělou inteligenci, vyšším počtu jader a potenciálu způsobit vysokou poptávku po nových serverech.

Procesory Xeon postavené na architektuře Skylake přijdou v polovině roku 2017Na trhu jsou sice již dostupná PC vybavená procesory Intel Core Kaby Lake, ale předchozí řada Skylake ještě nemizí ze scény. Přibližně v polovině roku 2017 se totiž Intel chystá uvést na trh nové serverové procesory Xeon postavené na této generaci čipů.

Podle Intelu by uvedení nových procesorů mohlo spustit vlnu nákupu nových serverů. Novinky nahradí současnou řadu Xeon E5 v4 postavenou na předchozí architektuře Broadwell. Letošní Xeony mají až 22 jader, ty nadcházející toto číslo možná ještě zvýší.

Intel většinou uvádí nové Xeony v březnu, takže ty příští přijdou na trh s mírným zpožděním. Podle některých analytiků je důvodem změna v trendech a větší důraz na strojové učení, což má vliv na konfigurace serverů a přináší to vyšší zájem o grafické procesory.

Ty jsou totiž velmi vhodné pro paralelní procesy, které jsou typické pro umělou inteligenci. Pokud Intel vytvořil nové Xeony s přihlédnutím k těmto trendům, může se po nich skutečně strhnout velká poptávka.

Potvrzenou vlastností nových procesorů je podpora instrukcí AVX-512 převzatých ze superprocesoru Xeon Phi. Ty přinesou novým Xeonům vyšší výkon v oblasti plovoucí řádové čárky a také nové bezpečnostní vlastnosti. Další novinkou bude vysokorychlostní rozhraní OmniPath.

Intel se v příštím roce chytá uvést také nová programovatelná hradlová pole (FPGA) jako volitelný doplněk připojitelný s serverům. Tato pokročilá řešení vzniklá díky akvizici společnosti Altera mají dále rozšířit možnosti strojového učení.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře