Přetahovaná mezi HP a Xeroxem. Kdo s koho?

Xerox hrozí HP nepřátelským převzetím. To se HP nelíbí, a tak jeho zástupci zaslali vedení Xeroxu otevřený dopis, ve kterém poukazují na potenciální nestabilitu sloučených společností. Co bude dál?

Přetahovaná mezi HP a Xeroxem. Kdo s koho?polovině listopadu vedení HP odmítlo nabídku o převzetí, se kterou jej oslovila společnost Xerox s tím, že firmu výrazně podhodnocuje – Xerox byl podle dostupných informací ochotný za HP dát zhruba 33 miliard dolarů.

Xerox ovšem přitvrdil a prohlásil, že zváží nepřátelské převzetí, a to v případě, že s výrobcem počítačů do 25. 11. nenajde „přátelskou“ řeč a nedomluví se na poodhalení účetních knih. HP opáčilo, že je naopak nakloněné možnosti, že by koupilo Xerox.

Počítačový gigant označil počínání Xeroxu za „agresivní“ a „prospěchářské“ a poukázal na jeho skomírající výsledky v oblasti tiskových zařízení. Zároveň vyjádřil pochyby o společné synergii s tím, že kroky HP k úspoře nákladů jsou dostatečné.

Dne 24. 11. zaslal šéf HP Enrique Lores otevřený dopis adresovaný šéfovi Xeroxu Johnu Visentinovi, ve kterém vznesl obavy ohledně odhadovaného poklesu tržeb Xeroxu. Podle něj bude o dost vyšší než předpokládaných 6 %.

Stále jsme připraveni zkoumat potenciální hodnotu spojení obou společností a dozvědět se více o vaší obchodní trajektorii,“ stojí v dopise. „Máme však důvodné obavy o krátkodobé zdraví a dlouhodobou životaschopnost vašeho podnikání, které mají významný dopad na hodnotu Xeroxu.“

HP naráží na nedávný odchod Xeroxu ze společného podniku s japonskou firmou Fujifilm Holdings. Podle výrobce počítačů tento krok zanechal v portfoliu Xeroxu výraznou strategickou mezeru, která by pro firmu mohla mít dalekosáhlé následky.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: fpic @fotolia.com

Komentáře