Potvrzeno: Windows 10 odříznou zařízení se staršími procesory Atom

Politika Microsoftu může vystavit starší hardware riziku chybějící podpory.

Potvrzeno: Windows 10 odříznou zařízení se staršími procesory AtomMajitelé starších zařízení, které pohání procesory Atom, se nedočkají další velké aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 Creators Update.

Po prvních zprávách o neúspěšných pokusech updatu staršího hardwaru Microsoft minulý týden potvrdil, že všechna hardwarová zařízení, která nejsou v cyklu podpory výrobce, nemusí být způsobilá pro budoucí aktualizace Windows 10.

Aktuálně jde o čtyři procesory Clover Trail (na platformě Cloverview), které dospěly do konečné fáze „interaktivní podpory“ společnosti Intel, takže pro ně Creators Update nebude dostupný.

Místo toho se zařízením nabídne Windows 10 Anniversary Update plus bezpečnostní updaty až do ledna 2023, kdy končí podpora původních Windows 8.1.

Formulace však otevírá další otázky nad tím, zda Microsoft nebude moci do budoucna odříznout od aktualizací Windows 10 jakékoliv „nepodporované“ hardwarové zařízení. Teoreticky by stačilo, aby výrobce některé z komponent oznámil, že končí s jejich podporou.

Jelikož si uvědomujeme, že pro dobré zkušenosti s Windows 10 je nutná kombinace podpory hardwaru, ovladačů a firmwaru, aktualizovali jsme politiku podpory po dobu životního cyklu, aby byla ve shodě s dobou hardwarové podpory daného zařízení,“ uvedl Microsoft v krkolomném oznámení.

Zatím není jasné, jestli oznámení Microsoftu znamená zásadní posun v jeho politice, nebo jen ošetřuje úzkou skupinu problémových procesorů Atom.

Intel chtěl na architektuře Clover Trail postavit budoucnost smartphonů a tabletů, ale nikdy nedokázal poskytnout logiku a podporu „system-on-chip“, jakou přinesli konkurenti typu ARM. Intel platformu v podstatě ukončil v roce 2016 a přesunul svou pozornost jinam.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře