Polský Action požádal o ochranu před věřiteli

Distribuční společnost Action oznámila obchodním partnerům, že podala návrh na zahájení reorganizačního řízení kvůli obavám z insolvence.

Polský Action požádal o ochranu před věřiteli„Nedávná rozhodnutí finančního úřadu, která nás nutí nést odpovědnost za chyby, opomenutí a nedostatky úřadníků a třetích stran, jsou pro nás nepřijatelné,“ uvádí představenstvo společnosti Action v oznámení partnerům.

Action dodává, že vždy vypořádal své daňové povinnosti s maximální péčí, což potvrdily četné audity daňových úřadů. Distributor se obává, že rozhodnutí finančního úřadu mohou vést k jeho potrestání za aktivity, které nesouvisí s jeho činností.

Tato rozhodnutí měly podle Actionu za následek snížení důvěryhodnosti společnosti u bank, pojišťoven a dodavatelů, což vyústilo v ohrožení samotné společnosti.

Proto podala návrh na zahájení reorganizačního řízení a v konečném důsledku o ochranu před věřiteli. S tím soud odsouhlasil s platností od 1. 8. 2016.

Ochrana před věřiteli nebo finančním úřadem?

Předběžný plán restrukturalizace Actionu, který má především zamezit platební neschopnosti firmy a předejít jejímu bankrotu, obsahuje například možnost odstoupit od smluv nebo výrazně omezit kontrakty a projekty s nízkými maržemi. Dalším z obecných návrhů je zaměření se na rozvoj nejatraktivnějších distribučních kanálů.

Zjednodušeně řečeno, Action se obává, že pokud by finanční úřad chtěl uhradit určité pohledávky (např. nedoplatky, pokuty apod.), hrozilo by, že firma nebude mít prostředky na další chod.

„Naším hlavním cílem je, aby se zabránilo platební neschopnosti společnosti jako výsledku provádění střednědobých a dlouhodobých rozhodnutí finančního úřadu, se kterými nesouhlasíme,“ uvádí představenstvo společnosti Action ve zprávě partnerům.

Má se dostat na každého

Představenstvo také u soudu navrhlo rozložení splátek věřitelům do konce prvního kvartálu 2018 a požadavek na bezúročné období do konce roku 2017. Distributor podle oznámení plánuje uspokojit všechny pohledávky všech svých věřitelů.

Společnost Action je jedním z největších polských distributorů s 25letou historií a obrazem pět miliard zlotých zaměstnává kolem 1000 lidí.

Polsko v poslední době zvýšilo úsilí, které by vedlo k omezení daňových podvodů a podobně jako český finanční úřad se snaží bojovat proti krácení DPH.

Připomeňme, že právě vyšetřování řádného neodvedení DPH letos položilo českého prodejce elektroniky, společnosti LevneElektro.cz.

Zdroj: Action, ChannelWorld
Úvodní foto: (c) Maksim Kabakou - Fotolia.com

Komentáře