Podniková edice Windows 10 bude od podzimu dostupná formou předplatného

Vybraní reselleři z programu Cloud Solution Provider začnou prodávat samostatné licence systém Windows 10 Enterprise za 7 dolarů měsíčně na uživatele. To představuje změnu oproti dřívějším věčným licencím vázaným na zařízení. Předplatné bude k dispozici ve dvou variantách nazvaných E3 a E5.

Podniková edice Windows 10 bude od podzimu dostupná formou předplatnéhoMicrosoft oznámil, že od podzimu letošního roku začne prodávat operační systém Windows 10 Enterprise formou předplatného. Podniková edice systému bude dostupná za 7 dolarů měsíčně, resp. 84 dolarů ročně na uživatele.

Předplatné s názvem Windows 10 Enterprise E3, resp. E5 (poslední část názvu je odvozena od značení plánů předplatného Office 365) budou nabízet vybraní reselleři, kteří jsou účastníky programu Cloud Solution Provider. Microsoft zatím neoznámil, kteří reselleři to konkrétně budou.

Ne na zařízení, ale na uživatele

Plán představuje novinku v licencování Windows, neboť dosud v drtivé většině případů platilo, že licence platí na jedno zařízení, nikoliv na jednoho uživatele. Výjimku tvořil balíček Enterprise Cloud Suite, který zahrnoval licence Windows Enterprise, Office 365 a platformy Enterprise Mobility Suite a stál mezi 7 a 12 dolary měsíčně na uživatele.

Pokračovatelem tohoto balíčku se nyní stane nová sada s názvem Secure Productive Enterprise, která bude zahrnovat licence Windows 10 Enterprise E3/E5, Office 365 E3/E5 a Enterprise Mobility + Security E3/E5. Poslední jmenovaná platforma představuje kombinaci bezpečnostního řešení a správy zařízení.

Podnikoví uživatelé se tak nově budou moci rozhodnout, zda si pořídí předplatné pouze na operační systém, nebo na kompletní balíček včetně sady Office a bezpečnostně-správní platformy. Z hlediska způsobu licencování toto představuje hlavní novinku oproti dřívější situaci.

Pokud jde o rozdíl mezi variantami E3 a E5, vyšší plán bude kromě samotných Windows 10 Enterprise obsahovat také řešení Windows Defender Advanced Threat Protection, což je cloudová služba určená k detekci bezpečnostních narušení a „úklidu škod“.

Na závěr nutno dodat, že ačkoliv Microsoft se svým oznámením cílil především na své resellery, v budoucnu bude licence Windows 10 Enterprise téměř určitě prodávat i on sám prostřednictvím různých kanálů včetně „samoobsluhy“ Enterprise Advantage, která má být spuštěna v roce 2017.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře