Počet PC běžících na Windows 10 v dubnu rostl téměř o milion denně

Podle údajů společnosti Net Applications bylo na konci dubna na světě přibližně 259 milionů aktivních PC běžících na Windows 10. Okolo data vydání letošní velké aktualizace by jich mohlo být již 300 milionů.

Počet PC běžících na Windows 10 v dubnu rostl téměř o milion denněPokud si Windows 10 udrží své současné tempo růstu, dosáhne do konce června 20% podílu v rámci všech aktivních PC. Dosažení tohoto milníku by tak mohlo přijít přesně v době, na kterou má Microsoft naplánované vydání letošní velké aktualizace .

Analytická společnost Net Applications, která vypočítává podíly používaných operačních systémů na základě přístupů na webové stránky, jež jsou zapojeny do jejího průzkumu, uvádí, že Windows 10 držely v dubnu 15,3% podíl v rámci aktivních PC, což ve srovnání s březnem představuje zvýšení o 1,2 procentního bodu.

„Desítky“ pak drží 17,3% podíl v rámci aktivních počítačů s Windows (systém totiž běží na 89 % všech aktivních PC, ne na 100 %). Kolegové z amerického Computerworldu pak na základě současné křivky růstu vypočítali, kdy dojde k pokoření 20% hranice.

Microsoft dlouhodobě hovoří o 1,5 miliardy aktivních počítačů. Je-li tomu tak, bylo v dubnu aktivních přibližně 259 milionů PC s Windows 10, přičemž tento počet od března rostl o necelý milion PC denně.

Microsoft se koncem března chlubil počtem 270 milionů zařízení s Windows, kam ovšem spadají i tablety, chytré telefony, herní konzole a další zařízení, zatímco Net Applications měří pouze přístupy z PC. Údaje tak v zásadě odpovídají.

Velmi podobná čísla pak uvádí i analytická společnost StatCounter, podle níž Windows 10 držely v dubnu 17,9% podíl v rámci všech PC a oproti březnu si v tomto měsíci polepšily o 1,4 procentního bodu.

Graf – Vývoj podílu Windows 10

Win 10 - růst podílu

(oranžová jsou globální data od StatCounteru, žlutá jsou data z USA od společnosti DAP)

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře