Piráti nakonec Windows 10 zdarma nezískají... ale možná dostanou slevu

Microsoft napsal další kapitolu příběhu o Windows 10 a upgradu pro nepůvodní kopie. Od původně oznámené „amnestie“ se přes „podmínku“ posunul až k úplném odepření. Neurčitá vyjádření však opět nechávají prostor pro interpretace.

Piráti nakonec Windows 10 zdarma nezískají... ale možná dostanou slevuWindows 10 se blíží. Lze to poznat mimo jiné ze zvyšující se frekvence, s jakou Microsoft zveřejňuje další a další detaily o novém systému. Před několika dny jsme se tam mohli dozvědět, že systém bude k dispozici v celkem šesti edicích. Zatím nejnovější zpráva se zase týká majitelů nelegálních kopií.

Do třetice...

Že už jste o tom někde četli? Máte pravdu. Napřed jste si mohli přečíst, že „desítky“ budou zdarma i pro majitele „non-geniune“, tedy „nepůvodních“ kopií Windows 7 a Windows 8/8.1.

Mělo to de facto představovat amnestii pro piráty a naznačovat, že peníze budou s příchodem Windows 10 téci odjinud a že samotný operační systém bude cestou, nikoliv cílem.

Poté jste si mohli přečíst, že to celé bude trochu jinak. Majitelé nepůvodních kopií posledních dvou verzí Windows sice budou moci bezplatně upgradovat na „desítky“, ale jejich licence bude i nadále považována za nepůvodní.

Jako taková by nedostávala jiné než kritické a bezpečnostní aktualizace. V ideálním případě by takový uživatel zatoužil po vlastnostech a hodnotě aktualizací dostupných u legální licence a zakoupil by si ji.

Zdá se, že nyní nastal poslední a definitivní posun v záležitosti nepůvodních kopií – jejich majitelé mohou na bezplatný upgrade zapomenout. Alespoň to tak uvedl Terry Myerson, šéf divize operačních systémů Microsoftu, ve svém příspěvku z 15. 5. 2015.

Doslova tam stojí: „Naše nabídka bezplatného upgradu Windows 10 se nebude vztahovat na zařízení s nepůvodní licencí.“

Čínská spojka

Zdálo by se tedy, že je věc uzavřena... jenže to by to nebyl Microsoft. Ten totiž nedávno uzavřel dohodu se společnostmi Lenovo, Tencent a Qihu 360 o distribuci upgradů na čínském trhu. Tato partnerství naznačují snahu Microsoftu přimět velké množství čínských uživatelů, kteří používají nepůvodní kopie, aby je zlegalizovali.

Jak to chce udělat? Těžko říct. Nabízí se však možnost zásadního zlevnění upgradu, když už nebude zcela bezplatný. Naznačuje to i další věta z Myersonova blogu: „Plánujeme velmi atraktivní nabídky upgradu na Windows 10 pro […] uživatele používající nepůvodní kopie některé ze starších verzí.

Znamená to tedy, že upgrade pro piráty sice nebude zdarma, ale bude velmi levný? A bude to tak platit pro všechny, nebo budou panovat rozdíly mezi regiony? Uvidíme.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře