Oracle se stalo druhým největším poskytovatelem SaaS na světě

Díky výsledkům z posledních kvartálů se Oracle posunul na druhou příčku žebříčku poskytovatelů SaaS. Nyní chce pokořit první příčku. Zároveň se mu po podařilo oživit divizi hardwaru.

Oracle se stalo druhým největším poskytovatelem SaaS na světěSpolečnost Oracle zveřejnila své hospodářské výsledky za svůj fiskální rok 2014 a jeho poslední čtvrtletí. Za celý rok, který skončil k 31. 5. 2014, Oracle dosáhlo tržeb ve výši 38,3 miliady dolarů, o 3 % vyšší než ve fiskálním roce 2013. Čistý zisk zůstal v meziročním srovnání stejný: 11 miliard dolarů.

Ve čtvrtém kvartálu pak Oracle zaznamenalo 3% meziroční růst tržeb na 11,3 miliardy dolarů a 4% pokles čistého zisku na 3,65 miliard. Meziročně stejné byly tržby za nové softwarové licence ve výši 3,77 miliardy dolarů. O 7 % na 4,7 miliardy však vyrosly tržby z obnov licencí a produktové podpory.

Dvouciferně pak rostly tržby z cloudových služeb. Ze SaaS (software jako služba) Oraclu během kvartálu připutovalo 322 milionů dolarů (meziročně o 25 % více) a z IaaS (infrastruktura jako služba) 128 milionů (o 13 % více).

Oživení zaznamenala i divize hardwaru, jejíž tržby dosud stabilně klesaly již od akvizice Sun Microsystems v roce 2010. Tržby z prodeje hardwaru a podpory shodně vyrostly o 2 % na 870 milionů, resp. 596 milionů dolarů.

Stříbrná příčka dosažena!

Zásadní zprávou pro Oracle je, že díky svým posledním výsledkům mohl učinit velmi příjemné prohlášení. To zaznělo z úst CEO společnosti Larryho Ellisona:

Oracle je nyní druhým největším SaaS poskytovatele na světě. Předběhli jsme všechny kromě Salesforce.com. V IaaS jsme větší a ziskovější než Rackspace. Plánujeme se ještě více zaměřit na cloud a stát se jedničkou v SaaS i PaaS,“ uvedl.

Jestli se to podaří, ukáží další kvartály.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře