Oracle prohrál soud s HPE, musí uhradit škodu ve výši 3 miliard dolarů

Pět let trvající spor ohledně porušení smluvních podmínek skončil rozsudkem ve prospěch HPE. Oracle prohrálo druhý velký spor během několika měsíců, v obou případech se hodlá odvolat.

Oracle prohrál soud s HPE, musí uhradit škodu ve výši 3 miliard dolarůSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) před pěti lety zažalovala Oracle kvůli jeho rozhodnutí přestat vyvíjet software pro procesory Itanium. Soud nyní rozhodl ve prospěch žalobce a nařídil Oraclu zaplatit HPE celkem 3 miliardy dolarů jako náhradu škody. Oracle se chce odvolat.

O co šlo? Oracle se v roce 2011 rozhodl přestat vyvíjet speciální verze svých databází a dalšího softwaru pro dnes již téměř nepoužívané procesory Itanium od Intelu. HPE (tehdy ještě HP) je používalo ve svých serverech vyšší třídy a ukončení vývoje softwaru od Oraclu považovalo za porušení smluvních podmínek.

Soud v odděleném řízení napřed rozhodl, že Oracle musí vyvíjet příslušné verze softwaru, dokud bude HPE používat procesory Itanium, druhé řízení pak mělo za úkol stanovit výši škod. Porota se nakonec usnesla na zmíněných 3 miliardách dolarů.

Pro Oracle je to v nedávné době již druhý prohraný spor. V květnu letošního roku se firma neúspěšně domáhala téměř 9 miliard dolarů po Googlu, který podle ní porušil autorská práva, když zkopíroval části Javy do svého operačního systému Android. Porota rozhodla, že šlo o „fair use“ a finanční nárok zamítla. I v tomto sporu se firma odvolá.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře