Oracle Cloud Day přinesl další dílky do skládačky PaaS

Na největší české konferenci společnosti Oracle byly představeny novinky v platformě jako službě, které minulý týden oznámil předseda představenstva Larry Ellison.

Oracle Cloud Day přinesl další dílky do skládačky PaaS



Služby určené vývojářům, IT profesionálům, analytikům i podnikovým uživatelům mají sloužit k testování a vývoji nových a rozšiřování existujících cloudových aplikací.

Oracle chce zákazníky oslovit i snadnou přenositelností aplikací z on-premise prostředí do cloudu bez potřeby jakýchkoliv úprav.

Nově uvedené služby zahrnují Database Cloud (databázová platforma Exadata v cloudu), Oracle Archive Storage Cloud (cloudové úložiště pro dlouhodobou archivaci dat), Oracle Big Data Cloud (platforma pro úlohy nad databázemi Hadoop/NoSQL), Oracle Integration Cloud (pro integraci mezi on-premise a cloudovými aplikacemi), Oracle Mobile Cloud (pro vývoj a monitoring mobilních aplikací propojených s backendem) a Oracle Process Cloud (pro automatizaci prostředí nezávisle na IT infrastruktuře).

Pro český trh připravil Oracle dvě standardizované nabídky PaaS. První databázový cloud pro testování za 12 tis. dolarů ročně a druhý Java cloud pro testování Java aplikací za 15 tis. dolarů ročně. Oba balíčky zahrnují „související služby a 1 den konzultačních služeb“. Cena předplatného se pak může lišit podle skutečné spotřeby.

Rychlý růst cloudu má svá úskalí

„Oracle roste opravdu rychle. V oblasti SaaS a PaaS jsme v posledním čtvrtletí zaznamenali meziroční nárůst o 200 %,“ uvedl minulý týden Larry Ellison.

Za 3. čtvrtletí fiskálního roku 2015 Oracle získal pro PaaS 400 nových zákazníků a za 4. kvartál 1 419 nových klientů. V ČR pak Oracle prodal PaaS za Q3 jednotkám zákazníků a v Q4 pak jejich počet zdvojnásobil, naznačil na tiskové konferenci Josef Švenda, country leader, Oracle ČR (na fotografii vlevo). V SaaS jsou zatím referenčními zákazníky Oraclu v ČR společnosti Skanska, RWE, Hilton, Dell, 3M HP či Vodafone.

Otázka nezní ano, nebo ne. Je to tak silný trend, že dříve nebo později půjdou do cloudu všichni,“ říká Josef Švenda.

Přechod do cloudu se však zatím krátkodobě podepisuje na profitabilitě Oraclu. I při započtení kurzových změn zisk za poslední čtvrtletí klesl o 24 % při růstu tržeb o 3 %.

Larry Ellison je však optimista: „Oracle je jediná společnost na světě, která dokáže dodat kompletní, na standardech založený balík služeb v každé vrstvě cloudu. Tyto technologické výhody nám umožní být nákladově mnohem efektivnější než naši konkurenti. Například naše nová služba Archive Storage Cloud lze srovnat s Amazon Glacier, ale je za desetinu její ceny.

Oracle vychází z premisy, že cloudové služby jsou v dlouhodobém horizontu stejně nebo i více ziskové jako tradiční byznys. Cloud však přináší podstatně snazší přechod ke konkurenci, proto nelze spoléhat, že zákazník bude službu odebírat i dalších 10 let.

Služby Oracle Cloud mají dnes již více než 70 milionů uživatelů a využívají úložiště o objemu 700 petabajtů v 19 datových centrech po celém světě, uvádí společnost.

Cloudová stragie společnosti Oracle

Cloudová stragie společnosti OracleZdroj: Oracle

Jak to vidí analytik?

„Platforma PaaS společnosti Oracle zajišťuje veškeré potřebné služby napříč celým portfoliem aplikací, a plní tak oba výše uvedené požadavky (samoobslužné prostředí pro IT oddělení a vestavená integrace s dalšími aplikacemi pro podnikové uživatele).

Uživatelé Oracle Cloud Platform mají přístup k robustnímu prostředí pro vývoj i nasazování aplikací, k řízení dat, analýze velkých objemů dat (big data), integračním nástrojům i mobilním funkcím,“ uvedl Robert Mahowald, viceprezident divize Cloud Software analytické společnosti IDC.

Zdroj: Oracle, ChannelWorld








Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře