Oracle a NetSuite se spojují akvizicí za 9,3 miliardy dolarů (aktualizováno)

Avizice, ve které Oracle zaplatí za svého rivala NetSuite 9,3 miliardy dolarů, je snad nejočekávanější transakcí v historii podnikového softwaru. „Co trvalo Oraclu tak dlouho?“ diví se analytik.

Oracle a NetSuite se spojují akvizicí za 9,3 miliardy dolarů (aktualizováno)Akvizice, která má vylepšit cloudové schopnosti Oraclu, by měla být dokončena ještě letos. Dokud nebude transakce dokončena, obě společnosti budou fungovat nezávisle, přičemž NetSuite bude nadále podporovat Oracle v cloudových funkcionalitách napříč průmysly a vertikálami.

Aplikace Oracle a NetSuite Cloud jsou komplementární a budou spoluexistovat na trhu navždy,“ uvedl Mark Hurd, CEO Oraclu.

Frank Scavo, prezident analytické firmy Strativa se nechal slyšet, že jsou „jako středoškolská zlatíčka, o kterých jste vždy věděli, že se vezmou, ale musela si nejprve projít čtyřmi lety vysoké.

Obě společnosti sdílejí dlouhou historii. Nejenže předseda představenstva a technologický ředitel Oraclu Larry Ellison byl jedním z prvních podporovatelů NetSuite (skrze Tako Ventures do něj nalil 125 milionů dolarů rizikového kapitálu), oba zakladatelé firmy Evang Goldberg a CEO Zach Nelson pro Oracle pracovali.

Jedinou otázkou v mé mysli je, co trvalo Oraclu tak dlouho?“ řekl Scavo.

Jde o jednu z největších akvizic Larryho Ellison, který před jedenácti lety za 10,3 miliardy dolarů koupil PeopleSoft.

Připomeňme, že Ellison se proti přehnanému používání cloudu dost výrazně stavěl. Na analytické konferenci v roce 2008 pronesl: „Kdy tato idiocie skončí?“ a „Co k čertu je cloud computing?“

NetSuite založený v roce 1998 se stal jedním z největších poskytovatelů podnikových aplikací dodávaných přes internet. Dnes poskytuje cloudový balík pro správu financí, ERP, a omni-channel e-commerce software, který používá přes 30 000 organizací.

Aktualizace 29. 7. 2016. 19:30:

Stojí to za to?

Analytik Frank Nieman z PAC se zamýšlí nad cenou a prostředky vynaloženými na akvizici z pohledu zákazníků.

Ne každému zákazníku existujícího ERP řešení vlastněného Oraclem se nová zpráva bude líbit. Budou se sami sebe ptát, jestli 9,3 miliardy dolarů, které Oracle investuje do pohlcení poskytovatele cloudového ERP, nemohly být lépe investované do současné produktové řady, uvádí Nieman.

Dnes je podle PAC Oracle osmý na trhu SaaS, za Salesforce.com, Microsoftem, Adobe a SAP. Netsuite je na 14. místě a obě společnosti dohromady by měly být na sedmím místě těsně za SAP. Celkový výnos Oraclu a NetSuite ze SaaS dohromady se pohybuje kolem 2,2 miliardy dolarů.

Zdroj: IDG News Service, PAC
Úvodní foto: Oracle, NetSuite

Komentáře