Opravy chyb Spectre a Meltdown jsou venku a mají dopad na starší systémy

Microsoft vydal bezpečnostní aktualizace, které na jednu stranu negují potenciální ohrožení chybami Spectre a Meltdown, ale zároveň způsobují zpomalení PC, které je citelné zejména u starších sestav. Některé počítače s procesory od AMD nefungují vůbec.

Opravy chyb Spectre a Meltdown jsou venku a mají dopad na starší systémyMicrosoft vydal bezpečnostní záplaty pro Windows, které mají zabránit ohrožení chybami Spectre a Meltdown. K dispozici je také dedikovaná stránka podpory. Aktualizace však podle očekávání způsobují zpomalení některých PC a serverů.

Chyby se totiž nacházejí tak hluboko, že vyžadují neméně hluboký zásah. To je špatná zpráva zejména pro majitele starších systémů. Obecně totiž platí, že čím starší procesor a/nebo verze Windows, tím citelnější zpomalení.

Microsoft je v tom zcela nevinně, starší verze Windows jednoduše mají jinou strukturu kódu a vyžadují vyšší počet interakcí s procesorem na úrovni kernelu, který je bohužel přesně tím místem, které bylo děravé a potřebovalo „zalepit“.

Krásné nové stroje

Microsoft uvádí, že u počítačů s Windows 10 a novějšími generacemi čipů od Intelu (Skylake a Kaby Lake) zaznamenal zpomalení o jednotky procent. Uživatelé těchto zařízení by neměli nic pocítit, neboť se podle Microsoftu jedná o milisekundy.

Dále už je to horší. Počítače s Windows 10 a staršími generacemi čipů (Haswell a dřívější) mají vykazovat výraznější zpomalení na úrovni, kterou už někteří uživatelé zaznamenají, tj. že si všimnou, že počítač neběží tak svižně jako dříve.

Pokud počítač běží na Windows 8 nebo Windows 7 a starší generaci čipů (Haswell a dřívější), Microsoft očekává, že zpomalení zaznamená většina uživatelů. U strojů běžících na Windows Server pak může být zpomalení ještě horší.

Microsoft nezveřejnil konkrétní výsledky benchmarků, ani nespecifikoval, jak tato konkrétní čísla získal. V příštích týdnech však chce výrobce publikoval další čísla.

Ještě skoupější na detaily byl Intel, který se nechal slyšet, že se soustřeďuje na navrhování a distribuci oprav, ne na měření jejich dopadů. Výrobce pouze uvedl, že u PC s procesorem 8. generace a SSD úložištěm dojde ke zpomalení o maximálně 6 %.

AMD to odskákalo nehůře

Jakkoliv se Spectre a Meltdown týkají především procesorů od Intelu, nejhorší dopad měly aktualizace Windows na sestavy s procesory od AMD. Některé počítače se totiž po instalaci záplat staly nepoužitelnými.

Problém se podle všeho týká starších modelů řady Athlon a Sempron. PC s těmito procesory se po aktualizaci Windows odmítají spustit, což dokonce přimělo Microsoft k tomu, aby pozastavil vydávání bezpečnostních patchů pro tyto počítače.

Microsoft a AMD společně pracují na nápravě, přičemž Microsoft tvrdí, že za celým problémem stojí chyba v dodané dokumentaci. Záplaty pro starší sestavy s procesory od AMD začnou opět být vydávány až poté, co bude vše vyřešeno.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře