Od nového roku začne IT zboží zlevňovat, ruší se cla

Dne 16. 12. se zástupci členů Světové obchodní organizace (WTO) dohodli na zrušení importních cel pro 201 typů IT produktů.

Od nového roku začne IT zboží zlevňovat, ruší se claKe zrušení cla dojde u routerů, switchů, multifunkčních tiskáren, tonerů, GPS zařízení, herních konzolé a her, reproduktorů, mikrofonů, videokamer, set-top-boxů, Bluray přehrávačů, dotykových displejů nebo satelitů.

Celkově má být zrušeno clo pro 201 IT produktů v hodnotě 1,3 bilionu dolarů. Dohodli se na tom zástupci 53 členských států Světové obchodní organizace na konferenci v Nairobi.

Z dohody bude těžit všech 162 členů WTO včetně České republika a Slovenska. Na seznamu 201 produktů se účastníci shodli již v červenci roku 2015.

Jde o velmi významný úspěch. Roční obchod v těchto 201 produktech je ohodnocen na 1,3 bilionu dolarů, a tvoří zhruba 10 % celosvětového obchodu. Odstranění cel bude mít obrovský dopad. Podpoří to snížení cen, a to i v řadě dalších odvětví, která používají IT produkty jako vstupy, to vytvoří pracovní místa a podpoří to růst HDP po celém světě,“ uvedl generální ředitel WTO Roberto Azevedo.

Pro každý produkt na seznamu účastníci vyjednali určitou úroveň snížení a počet let, po kterých dojde k úplnému odstranění cel.

Do 1. července 2016 se zruší u 65 % produktů, které představují 88 % celého importu. Do roku 2019 má být zrušené u 89 % IT produktů a do roku 2024 se pak clo zruší úplně.

Zdroj: WTO

Úvodní foto: © Yuriy Panyukov - Fotolia.com

Komentáře