Od 13. 6. 2014 platí jednotná práva spotřebitelů po celé EU

Sjednocení přinese několik změn. Nově je například možno odstoupit od smlouvy o službách poskytovaných ihned po jejím uzavření, zároveň se však rozrostl počet smluv, od nichž odstoupit nelze.

Od 13. 6. 2014 platí jednotná práva spotřebitelů po celé EUZpráva magazínu dTest upozorňuje, že ke dni 13. 6. 2014 začala ve všech členských státech Evropské unie platit jednotná práva spotřebitelů. V českém kontextu to přinese několik změn, z nichž některé jsou ku prospěchu zákazníků a jiné naopak ocení obchodníci.

Jednou ze změn je například nová možnost odstoupení od smlouvy o službách, které začaly být poskytovány hned po uzavření smlouvy. Při odstoupení od smlouvy se nově zkracuje lhůta pro vrácení peněz ze 30 na 14 dnů.

Další změnou je nové omezení výše nákladů spojených se zvoleným způsobem platby a dalších nákladů, které si účtovali obchodníci. Ti mohou nyní zákazníkům účtovat jen skutečnou výši nákladů spojených s platební transakcí, například při použití karty.

S unifikací práv evropských spotřebitelů se zároveň rozrostl okruh smluv, od nichž nelze odstoupit. Obchodníci mohou navíc po zákaznících nově požadovat náhradu za snížení hodnoty věci.

Povinnost k této náhradě je však podle dTestu českými obchodníky často mylně spojována už jen s tím, že spotřebitelé zboží rozbalí, což však samo o sobě snížení hodnoty nepředstavuje.

Zdroj: dTest

Úvodní foto: Electro World

Komentáře