Očekávaná doba OLEDová v segmentu PC bude mít zřejmě zpoždění

Náhodný pozorovatel by si mohl z lednového veletrhu CES odnést dojem, že nadešla éra OLED displejů v noteboocích a tabletech, po necelém půlroku však nadšení značně vyprchalo. Do technologie se nehrnou výrobci PC ani dodavatelé panelů.

Očekávaná doba OLEDová v segmentu PC bude mít zřejmě zpožděníV lednu to na veletrhu CES vypadalo, že budoucnost notebooků a tabletů patří technologii OLED. Výrobci v čele s Lenovem ukázali novinky s displeji, které byly tenké, úsporné a nabízely živější barvy než běžná technologie LED.

Uplynulo pět měsíců a nadšení, zdá se, vyprchalo. OLED displeje sice našly své místo v televizích, mobilních zařízeních nebo nositelné elektronice, ale jejich cesta do oblasti PC je trnitá.

Dell už sice uvedl na trhu svůj herní notebook Alienware 13, ale dojít k tomu mělo již v dubnu. Trh stále čeká na uvedení modelu Lenovo ThinkPad X1 Yoga (na fotografii) v příslušné konfiguraci s OLED panelem. HP sice stihlo uvést svůj konvertibilní notebook Spectre x360 v průběhu jara, jak slibovalo, ale jen tak tak.

Hezké, ale příliš drahé

Kromě zařízení oznámených na CES zatím žádný výrobce nepředstavil jediné PC s OLED displejem. Vypadá to, že klasické LED panely s podsvícením zatím zcela stačí. OLED se přinejmenším dosud nestal prodejním argumentem pro běžného uživatele.

Ale proč? Jde přece o technologii, která přináší všechny výše uvedené výhody, a v jiných segmentech se jí daří. Inu, problémem je pochopitelně cena. OLED panely pro notebooky se zatím nevyrábějí ve velkých počtech a na momentálně dostupných nabízených zařízeních proto visí cenovky s mnohdy odrazujícími částkami.

Výhody technologie mohou přijít vhod hráčům nebo tvůrcům multimediálního obsahu, ale běžný uživatel ji při prohlížení webu neocení a nemá proto důvod si připlácet. Problematické je i propojení displeje a „vnitřností“ počítače, které je složitější než u LED panelů.

Ani výrobci se do toho příliš nehrnou

Celková situace se odráží i v určité nevoli výrobců displejů zabývat se tímto segmentem. Jediným dodavatelem OLED panelů pro PC je Samsung, který je zatím produkuje v malých objemech a výrobu by měl zvýšit až ve třetím kvartálu.

Dalším potenciálním dodavatelem je LG, které ovšem uvedlo, že s výrobou začne až podle toho, jak se bude vyvíjet trh, přičemž neuvedlo konkrétní časový horizont. Zdá se, že doba pro „dobu OLEDovou“ ještě neuzrála.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Lenovo

Komentáře