Nový OS X El Capitan může běžet na 90 % Maců, iOS zeštíhlí

Apple představil OS X a iOS. Systémy se kromě řady nových funkcí vyznačují širokou podporu pro současná zařízení. Nový OS X by teoreticky šlo spustit na 90 % všech aktivních desktopů a notebooků od Applu, nový iOS na 83 % všech aktivních mobilních zařízení.

Nový OS X El Capitan může běžet na 90 % Maců, iOS zeštíhlíNejen u Microsoftu se chystají uvést nový operační systém pro počítače a mobilní zařízení. Společnost Apple představila podobu nových verzí systémů OS X a iOS, spuštěny budou na letos podzim.

Verze OS X 10.11 s názvem El Capitan má přinést především zvýšení rychlosti a několik prvků, které se inspirovaly u mobilní platformy iOS. Jde například o aplikační rozhraní Metal, podporu gest, možnost rozdělení obrazovky na dvě přesné poloviny, zlepšení práce s více plochami a další.

Mobilní systém iOS 9 přinese také velkou řadu změn, přičemž se všechny vejdou do ani ne polovičního objemu dat, než jaký zabírala předchozí verze iOS 8. „Devítka“ zabere jen 1,8 GB, zatímco „osmička“ potřebovala 4,5 GB. I přes toto zeštíhlení má systém poskytnout vylepšené aplikace, proaktivnější asistentku Siri, podporu peněženky Apple Pay, úsporný režim a další novinky.

Podpora drtivé většiny aktivních zařízení

Oba systémy se zároveň vyznačují množstvím existujících zařízení od Applu, na kterých je bude množné rozběhnout. El Capitan bude provozuschopný i na počítačích iMac, na MacBoocích a desktopech Mac Mini a Mac Pro z roku let 2007 až 2009 (podle modelu).

El Capitan bude mít téměř totožné požadavky na hardware jako starší Lion, Mountain Lion, Mavericks a Yosemite, na kterých v současnosti běží 89,7 % všech počítačů od Applu. Teoreticky je tedy možné, aby se El Capitan na bezmála 90 % celé globální základny notebooků a desktopů od Applu.

U mobilního systému iOS 9 je podpora starších zařízení velmi jednoduchá – pokud spustily předchozí verzi systému, spustí i tuto. V praxi to znamená, že „devítku“ bude možné mít i na tři roky starém iPadu 2 nebo iPhonu 4S. Teoreticky by se tím pádem mohl objevit na 83 % všech v současnosti aktivních mobilních zařízeních od Applu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Apple

Komentáře