Nový MacBook Pro má dotykový displej... tak trochu

Nová generace notebooků MacBook Pro má místo horní řady kláves úzký dotykový displej, který doplňuje a rozšiřuje obsah na hlavní obrazovce a skrývá v sobě i čtečku otisků prstů. Tato inovace však není zadarmo, ceny nových modelů jsou až o 39 % vyšší oproti předchozí generaci.

Nový MacBook Pro má dotykový displej... tak trochuApple se – podobně jako Microsoft – pochlubil novým hardwarem. Vylepšený notebook MacBook Pro přichází ve dvou modelech se 13“, resp. 15“ displejem a je jasně rozpoznatelný od předchozích generací díky dotykovému ovládání.

Místo horní řady kláves totiž notebook v dražší verzi dostal dotykový proužek, který nabídne široké možnosti ovládání. V podstatě jde o velmi úzký druhý displej, který se přizpůsobí obsahu na hlavní obrazovce. Je-li například zapnutý prohlížeč, na proužku se zobrazí ikony záložek oblíbených webů. V proužku je navíc zabudovaná čtečka otisků prstů.

Šéf společnosti Tim Cook při představování nových notebooků uvedl, že Apple byl během posledních 25 let tím, kdo definoval podobu notebooků, a nové modely jsou podle něj pokračováním této tradice. Uvidíme, zda se inovace uchytí i u ostatních výrobců.

Jenže inovace není zdarma – nové modely budou o 500 dolarů (13“ varianta), resp. 400 dolarů (15“ varianta) dražší než předchozí generace, což představuje zvýšení ceny o 39 % (!), resp. 20 %. Tak výrazné skoky přitom u Applu nejsou obvyklé.

Model se 13“ displejem tak bude stát 1 799, resp. 1 999 dolarů (dražší model má dvojnásobnou kapacitu úložiště, jinak jsou parametry stejné), 15“ model pak 2 399, resp. 2 799 dolarů (dražší model má větší úložiště, lepší grafickou kartu a rychlejší procesor), což už je, řekněme, dost.

Předností obou modelů jsou velmi jemné displeje Retina, které nabídnou nativní rozlišení 2560x1600 u 13“ varianty a 2880x1800 u 15“ varianty. O výkon se postarají procesory Intel Core, 13“ model má grafiku od Intelu, 15“ model získá samostatnou kartu Radeon. Kapacita RAM je 8 GB u menšího a 16 GB u většího modelu.

Další změnou je výběr portů. Nové MacBooky disponují čtyřmi multifunkčními porty USB-C (s redukcí i Thunderbolt 3), které poslouží pro nabíjení i připojení periferií. Řada uživatelů si zřejmě bude muset společně s notebookem nakoupit celou kolekci redukcí.

Novinky je již možné předobjednávat, přičemž dodávky mají podle Tima Cooka začít během příštích týdnů. Na trhu je již navíc dostupná 13“ varianta bez dotykového proužku, která stojí 1 499 dolarů.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře