Nový americký zákon o soudní nápravě má vyřešit zrušení dohody o pohybu citlivých dat

Nedávné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie o zrušení dohody „Safe Harbor" mezi EU a USA znepříjemnilo působení velkých amerických firem na půdě EU. Americký Kongres nyní učinil první krok k nápravě situace.

Nový americký zákon o soudní nápravě má vyřešit zrušení dohody o pohybu citlivých datAmerická Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona o soudní nápravě (Judicial Redress Act), který má cizincům poskytnout stejná práva, jaká mají občané USA, v případě, že federální úřady zneužijí jejich osobní data. Proč je to důležité?

Soudní dvůr Evropské unie nedávno zrušil dohodu mezi USA a EU týkající se přenosu osobních dat. Striktní pravidla brání přenosu osobních dat občanů EU mimo její území s výjimkou států, se nimiž má podepsanou dohodu o tzv. bezpečném přístavu (Safe Harbor), což je záruka, že data budou chráněna stejně jako v EU.

Součástí podmínek „bezpečného přístavu“ je ochrana dat před bezpečnostními složkami a tajnými službami třetího státu (není-li ke jejích zpřístupnění zákonný důvod) a nárok na soudní nápravu, pokud k tomu dojde. Právě to legislativa USA nezaručovala a právě proto soud dohodu (po patnácti letech platnosti) zrušil.

Zrušení dohody zkomplikovalo život řadě amerických společností, které působí na území EU. Zároveň však přinášelo příležitost pro lokální provozovatele datových center a poskytovatele cloudových služeb, kteří mohli garantovat uchování dat uvnitř EU.

Od nového zákona si však americké firmy slibují obnovení možnosti převádět data z Evropy do USA a zpracovávat je tam, což za současných podmínek nemohou. Návrh ještě musí schválit americký Senát a prezident.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře